Tehlikenin farkında mısınız?

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı BaşkanıProf. Dr. Teoman Erdem, deri yaşlanmasıyla kanser riskinin arttığını belirterek, ”Korunmak için stresten, radyasyondan uzak durmalı, temizliğimize ve sağlığımıza çok dikkat etmeliyiz” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nca Adapazarı Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlenen ”Deri Yaşlanması ve Korunma Yöntemleri” konulu konferansta konuşan Erdem, cildin yaşlanmasının kanser riskini artırdığını anlattı.

Cildin yaşlanmasının önlenmesi için güneş ışınlarından korunmanın yanı sıra birçok farklı yöntem bulunduğuna işaret eden Erdem, alınacak önlemler sayesinde kanser riskinin azalacağını bildirdi.

Erdem, derinin vücudun en önemli ve en büyük organı olduğunu vurgulayarak, ”Cildimize iyi bakmak son yıllarda daha çok önem kazanıyor. Cildine iyi bakanlar daha genç görünür. Genç görünme çabalarının en önemli uğraş alanlarından birisi de derimizdir” dedi.

Dünya nüfusunun sürekli yaşlandığına dikkati çeken Erdem, 2050 yılına gelindiğinde dünyadaki yaşlı nüfus oranının yüzde 25’e ulaşacağını belirtti.

Erdem, deri yaşlanmasının ise kanser riskini artırdığını kaydederek, şunları söyledi:

”Deri yaşlanması, deride yapısal ve moleküler değişikliklerle birlikte gelişen fonksiyonel bozulma durumudur. Deri yaşlanması hem vücut içi hem de vücut dışı nedenlerle oluşur. Yaşlanan deride kırışıklıklar, kuruma, kabalaşma, pigmentasyon bozuklukları, damarlanmada artış ve esneklik kaybı oluşur. Deri yaşlanması ile deri kanserinin gelişme riski artmaktadır. Kendimizi bu tür risklerden korumak için stresten, radyasyonlardan uzak durmalı, temizliğimize ve sağlığımıza çok dikkat etmeliyiz.”Kaynak