Tavuk kanser riskini azaltıyor mu?

Çok fazla tavuk eti tüketen çocukların sonraki dönemlerde bağırsak kanserine yakalanma risklerinin düştüğü ileri sürüldü. Uzmanlara göre tavuk ağırlıklı beslenme kanserin öncülü adenomun oluşmasını engelliyor.

ABD’de yapılan bir araştırmada düzenli olarak tavuk eti tüketen çocuklarda yaşlandıkalrında bağırsak kanseri gelişme riskinin düştüğü tespit edildi. Bilim insanlarına göre kümes hayvanlarından elde edilen ürünler ergenlerde bağırsak kanseri riskini yaklaşık yüzde 20, rektum kanseri riskini ise yüzde 50’den daha fazla düşürüyor.

ABD’nin seçkin kurumlarından Harvard Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’ndan uzmanların yaptığı araştırmada tavuk etinin kanserin öncülü adenomların gelişmesini engellediği belirtildi. Bu araştırma bağırsak kanseri riski ile bir tür etin arasındaki bağı göstermesi açısından bir ilk.

Uzmanlar bağırsak kanseri gelişmesinde en önemli faktörlerin yüksek yağ ve kırmızı et ağırlıklı beslenme, tabii ki hareket eksikliği olarak gösteriyor. Uzmanlar erken dönemde et tüketiminin sonraki on yıllarda kanser riskini nasıl etkilediğini araştırdı. Bağırsak kanseri çok yavaş geliştiği için ilk dönemdeki beslenmeninn etkisi önemli.

Uzmanlar bunun için 20 bine yakın kadın ele alındı. Çalışmaya başlamadan çocukluktan ergenliğe kadınların beslenme alışkanlıkları detaylı analiz edildi. Online tıp dergisi American Journal of Epidemiology’de yayımlanan araştırmaya göre çocukluk evresinde çok fazla tavuk eti tüketen insanlarda kanser tümörünü gelişme riski daha düşük çıktı. Ayrıca daha fazla kırmızı et tüketimi ile az tüketimi arasında belirgin bir fark görülmedi. Balık etinin ise koruyucu etkisini görülmediği ifade edildi.

Uzmanlar kadınlar üzerinde yapılan bu araştırmanın erkeklere de uygulanabileceğini düşünüyor. Ancak tavuk etinin koruyucu etkisinin neden kaynaklandığı henüz net değil. Kaynak