Talk pudrasında kanser riski

Düzenli olarak talk pudrası kullanan kadınların yumurtalık kanseri olma riskinin yüzde 24 daha fazla olduğu ileri sürüldü. Uzmanlar jenital bölgeye uygulanan pudranın bu riske sebep olduğunu söylüyor.

Pudra ile yumurtalık kanseri arasında bir ilişki olduğu öne sürüldü. Uzmanlar düzenli olarak talk pudrası kullanan kadınların yumurtalık kanseri olma riskini artırdığını söyledi. Uzmanlara göre bu riski dörtte bir oranında daha fazla.

Kadınların yüzde 40’ının günlük kişisel hijyenleri için talk pudrası kullandığı düşünülüyor. Ama uzmanlar talk pudrasının kadının vücudunda gezdiği ve kanser hücrelerinin büyümesine izin veren enflamasyona sebep olduğu uyarısını yaptı.

Bundan önce de birçok çalışma pudra ile tümör arasında bir ilişki olduğuna işaret edilmişti. Bazıları yumurtalık ve rahim kanseri ile bir bağ kurmuştu ama diğerleri ispatlamak için yeterli kanıt bulamamıştı.

Brigham ve Boston’daki Kadın Hastanesi’nden doktorlar son yaptıkları araştırmada sekiz ayrı çalışmanın verilerini toplayarak kesin bir sonuca varmaya çalıştı. Uzmanlar yumurtalık kanseri teşhisi konulmuş 8525 kadını verisini analiz edip pudra kullanan ama kanser olmayan 9800 kadının verisi ile karşılaştırdı.

Cancer Prevention Research dergisinde yayımlanan çalışmada banyodan ya da duştan sonra düzenli pudra partikülleri uygylayan kadınların yumurtalık aknseri olam riskinin yüzde 24 arttığı görüldü. Uzmanlar pudranın jenital bölgeye uygulanmasıyla bu sonucun ortaya çıktığını belirtti. Vücudun diğer bölgelerine uygulandığında aynı sonucu vermiyor. Bazı çalışmalar ise beyaz kadınların riskinin onda bir oranında daha yüksek olduğunu ileri sürüyor. Kaynak