Suyun Şifalı Gücü Kansere Karşı Da Etkili

Uzmanlar; bağışıklık sistemini güçlendiren hidroterapiyi kanser hastaları için de öneriyor. Günde 8 bardak sıvı alarak ve sık sık duş yaparak kanserle savaşmak mümkün.

Alternatif tıp, çeşitli uygulamalar içeren bir alandır. Kanser tedavisinde kullanılan yöntemler arasında hidroterapi, geleneksel Çin tıbbı ve reiki de bulunur. Hidroterapi; suyun üç halinden (sıvı, katı, gaz) birinin hastalıkları tedavi etmek ve sağlığı korumak için uygulanması olarak tanımlanmaktadır. Yani suyun; vücudun hem dışından, hem de içinden kullanımını kapsamaktadır. Bağışıklık sistemine güçlü yararlar sağlayan hafif bir tedavi olması nedeniyle hidroterapi kanserli hastalara sık sık önerilmektedir.

Mekanizmayı Uyarır

Vücudun içinden uygulanan hidroterapi; metabolizmanın atık ürünlerini giderilme mekanizmasını uyararmaktadır. Vücudun dışından uygulanan hidroterapi ise kan ve lenf sıvısı akışında refleksif değişiklikler yaparak; hücrelerinizin oksijeni ve besinleri absorbe etme kapasitesini artırır.

İç Ya Da Dış Terapi

İç hidroterapi; su ve sıvıların vücudun içinden gerçekleştirilen tüm kullanımlarını kapsamaktadır. Bu uygulamalar arasında su içilmesi, su ya da çayların lavman sıvısı veya duşlama sıvısı olarak kullanılması ve buhar inhalasyonları (sıvı ilaçların gaz haline getirilerek solunum yoluyla alınması) yer almaktadır. Dış hidroterapide ise kan ve lenf sıvısı akışını uyarmak için sıcak ve soğuk su uygulamaları kullanılmaktadır. Ayak banyosu gibi basit uygulamalar olabileceği gibi daha karmaşık prosedürleri de içerebilir. Her durumda tedavinin etkisi, sıcaklık, süre ve uygulama yeri gibi değişkenlerin düzenlenmesine bağlıdır.

Bol Bol Sıvı Tüketin

Kanserli hastalar, hücrelerden metabolik atıkların giderilmesini kolaylaştırmak için sıvı tüketimini artırmalılar. Tümörler parçalanırken, vücuttan uzaklaştırılması gereken ölü dokunun serbest kalmasına neden olurlar. Günde herhangi bir türde saf sudan (filtre edilmiş su, şişelenmiş su, memba suyu ya da normal su) 8 bardak içilmesini önerilmektedir. Ayrıca taze sebze sularının, yeşil içeceklerin ve bitki çaylarının içilmesi de çok önemlidir.

Aşırı Sıcak Olmamalı

Hidroterapi; kanı bir bölgeye çekmek, kanı tıkalı bir bölgenin uzağına yönlendirmek ya da içeri kan akışını ve drenajı dönüşümlü olarak kullanmak için uygulanabilir. Aşırı sıcak hidroterapiden kaçınılmalıdır; 38 derecenin altında kullanılmalı.

Nasıl Uygulanmalı?

Önce ılık ile sıcak arası suyla 5 dakika duş yapın.
Sonra suyu 20-30 saniye için soğuğa ayarlayın.
Sıcak suya geri dönerek 1-2 dakika boyunca uygulayın.
Yine 20-30 saniye soğuk su uygulayın.
Sıcak suya geri dönerek 1-2 dakika boyunca uygulayın.
5-30 saniye soğuk su uygulayın. Bu yöntemi sıcaktan soğuğa olacak şekilde uygulayın. Her zaman soğuğu sıcaktan daha az kullanın ve mutlaka soğuk uygulamayla bitirin.

Önemli Uyarı

Kalp hastaları, güçsüz düşenler ya da sıcaklık derecesini anlama yeteneğini etkileyen bir sinir hasarı olanlar dış hidroterapiyi mutlaka gözetim altında uygulamalı.Kaynak