Soya kadınları kanser ediyor!

‘Sağlıklı’ diye bilinen soyaya dikkat! Soyanın içinde, östrojen hormonuna benzer etkide maddeler bulunuyor. Fazla soya tüketen kadınlar, meme ve rahim kanserine yakalanıyor

Uzun ve sağlıklı bir hayatın sırrını merak edenler TAKVİM’i takip ediyor. Herkesin korkulu rüyası olan, çağın vebası kanserden nasıl korunmak gerektiğini, hangi gıdaların kansere yol açtığını, hangisinin sağlıklı olduğunu Hacettepe Üniversitesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. İsmail Çelik anlatıyor. Genetik olduğu düşünülerek, “Bizim ailede yok, bize bir şey olmaz” diye düşünenleri uyaran Prof. Dr. İsmail Çelik, kanserin genetikten çok yanlış beslenme sonucu ortaya çıktığına dikkat çekiyor. Prof. Dr. Çelik, kanserden koruduğu sanılan ancak kansere neden olan gıdaları şöyle sıralıyor:

SOYAYA TEMKİNLİ YAKLAŞIN: Kanser hastalarına önerilen bolca soya ürünü tüketilmesi yanlıştır. Soyanın içindeki östrojen hormonuna benzer etkideki maddeler, yüksek dozda alındığında östrojene bağlı gelişebilen meme ve rahim kanserlerine neden olur.

ALKOL KANSERİ TETİKLER: Az miktarda bile olsa alkol kanserojendir. Alkol ağız boşluğu, larinks, özefagus ve karaciğer kanserlerine neden olur. Alkol kullanımı yanında sigara içimi de varsa kanser riski, her biri için 5 kat iken 25 kata çıkar.

TUZLU BALIĞA DİKKAT: Çin usulü aşırı tuzlanmış balığın fazla tüketilmesi, her yaş grubunda nazofarinks kanseri, yetişkinlerde mide kanseri riskini arttırmaktadır.

İŞLENMİŞ ET YEMEYİN: Yağlı ve yaşlı hayvan etlerinde, tuzlanmış veya tütsülenmiş ya da nitrit ve nitrat eklenmiş etlerde, salam, sosis, sucuk ve hamburger gibi gıdalarda kanser yapıcı kimyasallar daha çok biriktiğinden, kanser riski daha fazladır. Kansere neden olan nitrat ve nitrozamin gibi maddeler, salam, sosis, konserve et ve balık gibi besinlerde koruyucu katkı maddesi olarak kullanılır.

ODA SICAKLIĞI TEHDİDİ: Çiğ ya da pişmiş besinler, uzun süre oda sıcaklığında bekletildiğinde nitrat içeriği artar. Böylece oda sıcaklığında bekleyen yiyeceklerde kanserojen madde nitrozamine oluşur. Sağlıklı diye düşündüğümüz besinler birden kansere neden olan gıda olur.

ZEYTİNYAĞINDAN OBEZİTE: Zararsız olduğu, kolesterol içermediği söylenen yağlı gıdaların (zeytinyağı veya kuru yemiş de dahil olmak üzere) çok miktarda alınmasının obeziteye yol açar. Fazla kalori alınması ve şişmanlık endometrium, pankreas, safra yolları, kolon, renal hücreli kanser ve postmenapozal meme kanseri riskini arttırmaktadır.

ÖLÜMSÜZLÜK MANTARI ÖLDÜRÜR: Halk arasında sözde ‘ölümsüzlük mantarı’ olarak da bilinen “Ganoderma Lucidum” (Reishi), kanser tedavisi alan hastalarda iyileştirmenin aksine zarar verir. Bulantı, kusma ve kanamalara neden olur.

DOMATES KORUMAZ: Domates, brokoli ve lahana gibi gıdaların fazla tüketilmesinin kanserden koruduğuna dair veriler yeterli değildir.

SEBZELERİ BUHARDA PİŞİRİN: Sebzeleri uzun süre kaynatmak, içerdikleri suda çözünen vitaminlerin kaybolmasına neden olur. Sebzeler besin değerleri en iyi buharla ve mikrodalga ile pişirildiklerinde korurlar.

İÇME SUYUNDAKİ ARSENİK KANSER YAPAR: İçme suyuna karışan arseniğin uzun süre tüketilmesi kansere neden olur.

SUYUN FAYDALARI: Sıvı tüketimi mesane kanseri riskini azaltır. Çünkü su karsinojenleri seyreltir ve mesane ile temas sürelerini azaltır. Günde en azından 8 bardak sıvı alınması bu nedenlerle önerilmektedir.

ÇAY RİSKİ AZALTMAZ: İçindeki antioksidanlar sayesinde, çayın kansere karşı koruduğu belirtiliyor. Ancak yapılan araştırmalar çayın insanda kanser riskini azalttığını doğrulamıyor.Kaynak