Sünnet, kanser riskini azaltıyor

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Dr. Nadir Tosyalı, sünnetin partnerlerdeki rahim ağzı kanseri riskini 1,5 ile 8,5 kat arasında, penis kanseri riskini ise ortalama 4 kat azalttığını söyledi.

sünnetcerrahi.hmedium İSTANBUL – Sünnet, çocukları üriner enfeksiyonlardan koruması açısından önem taşıyor. Ancak işlemin ideal yaş döneminde, uygun merkezlerde ve yetkin ellerde yapılması gerekiyor. Çocuk Cerrahisi Uzmanı Dr. Nadir Tosyalı, sünnetin ayrıca partnerlerdeki rahim ağzı kanseri riskini yaklaşık 1,5 ile 8,5 kat arasında, penis kanseri riskini de ortalama dört kat azalttığını söyledi.

Yeni doğan döneminde sünnetin genel anesteziye ihtiyaç duyulmadan lokal anestezi ile yapılabileceğini belirten Op. Dr. Nadir Tosyalı, “Yeni doğan döneminde yara iyileşmesi çok hızlı oluyor. Bu döneminin ilk günlerinde anne sütünün içindeki maddeler hem enfeksiyondan korunmayı hem de ağrı kesici özelliğinden dolayı bebeğin daha az acı duymasını sağlıyor” dedi. Op. Dr. Nadir Tosyalı, bu dönemde sünnet olan çocuklarda üriner sistem enfeksiyon riskinin, yeni doğan döneminde sünnet olmayanlara oranla 10 kat azaldığını vurguladı.

GENEL ANESTEZİ ATINDA YAPILMALI
Çocuğa yeni doğan döneminde sünnet yapılmamışsa 2 yaşına kadar olan dönemin en ideal sünnet yaşı olarak tanımlanabileceğini belirten Op. Dr. Tosyalı, ayrıca yeni doğan döneminden sonra yapılan sünnet işlemlerinin, hem psikolojik hem de fiziksel travmayı en alt düzeye indirmek için, mutlaka genel anestezi altında yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Çocukların cerrahi işlem öncesi ne kadar bilgilendirilseler de erişkinler gibi olamayacaklarını vurgulayan Tosyalı, “Genel anestezi aileler açısından endişe verici olarak algılansa da çocuk cerrahları, dikkatleri dağılmadan ve strese girmeden ameliyatlarını gerçekleştirirken, çocuklar da travma ve ağrı yaşamadan sağlıklarına kavuşuyorlar” diye konuştu.

SÜNNETTE YAŞ SINIRININ ÖNEMİ
Çocuğun psikososyol gelişimi açısından 2-6 yaş döneminin ayrı bir önemi olduğunu vurgulayan Op. Dr. Nadir Tosyalı, 2-5 yaş arasında genital bölgelerinden cerrahi girişim yaşamış çocukların ileriki yaşantılarında, o bölgeye herhangi bir cerrahi işlem yapılmamış çocuklara göre akademik ve sosyal başarılarında gerileme yaşadığını söyledi.

Op. Dr. Nadir Tosyalı, sünnet sonrasında ailelerin enfeksiyon açısından dikkat etmesi gereken bazı kurallar olduğuna işaret ederek, bu konuda ailelerin ilgili uzmanlardan bilgi alması gerektiğini hatırlattı. kaynak