Sigara kanseri tetikliyor

Mülheim-Ruhr kentinde Türk Sosyal Demokratlar Derneği’nin organize ettiği “Kanser” konulu toplantıda konuşan Dr. Ali Sak, sigaranın kanseri tetiklediğini ve sigara bağımlılarında kanser vakalarının bir hayli yüksek olduğunu ifade etti.

fft68_mf40884 ALMANYA’da Mülheim an der Ruhr kentindeki Türk Sosyal Demokratlar Derneği, AWO Merkezinde organize ettiği “kanser” konulu toplantıya konuşmacı olarak katılan kanser hastalıkları uzmanı Dr. Ali Sak, sigaranın kanseri tetiklediğini ve sigara bağımlılarında kanser vakalarının hayli yüksek olduğunu söyledi.
TSD Mülheim Derneği başkanı Orhan Göktan, dernek yöneticileri, üyeleri ve çok sayıda katılımcının hazır bulunduğu toplantıda kanserin oluşumundan, hastalık süreci ve sonrasını istatistiksel bilgilerle sunan Dr. Ali Sak, kansere karşı aşı bulunduğuna dair çıkan bir takım haberlerin ise gerçeği yansıtmadığını belirterek, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
“Dünyada kalp damar hastalıklarından sonra kanser ikinci sırada hayatı tehdit etmektedir. Meme, prostat, mide, akciğer, bağırsak gibi yüzlerce kanser tipi var. Bugüne kadar kansere karşı bir aşı geliştirilemedi. Yakın zamanda çok zor. Normalde hücrelerin büyümesi ve çoğalması genlerin kontrolü altında olur. Ancak bazen hücreler genlerin değişimi sonucunda kontrol dışı büyümeye ve çoğalmaya başlarlar. Bu durumda bu hücrelerin bulunduğu yerde bir büyüme, bir kitle oluşur. Kontrolsüz hücre gelişmesi sonucunda tümör, ur veya kitle meydana gelir. Tümör iyi veya kötü huylu olur. Kontrolsüz hücre bölünmesi irsi ve genetik olabilir. İyi huylu tümörlar genellikle oluştukları yerden tıbbi müdahale ile alınır. Kötü huylu dediğimiz kanser vakalarında ise kemoterapi, ışın tedavisi veya cerrahi müdahale gerekir. Kemoterapi damar yoluyla tüm organlara dağıtılır. Burada sadece bölünen hücrelere yönelik olarak tedavi yapılır. Işın tedavisi ise radyoaktif ışıkla kanserli alana tedavi yapılır. Işık tedavisi yüksek verilirse, hasta ölebilir. Üçüncü tedavi metodu ise cerrahi müdahale. Kanserli alan ameliyat edilerek alınır."
Kanser riskini neler artırır
Dr. Sak kanser riskini artıran faktörleri şöyle sıraladı: "Erkeklerde en çok prostat kanseri görülür. Kadınlarda ise meme kanseri vakası hayli yüksektir. Günde bir paket sigara içen biri kansere yakalanma riskini yüzde 15 artıyor. Bununla birlikte alkol, yanlış beslenme, az derecede sebze ve meyve tüketmek, virüsler, düzensiz uyku ve dinlenme, hareketsizlik, aşırı kilo, hormon değişiklikleri kanser riskini artırıyor. Almanya’da akciğer kanseri ölüm sıralamasında birinci sırada. Sağlıklı kalmanın en belirgin özellikleri, iyimser olmak, neşe ve mutluluk, sosyalleşme ve inanç dünyamızı güçlü tutmak."kaynak