Ses kısıklığı kanser belirtisiymiş

gülUzun süreli ses kısıklığı ve öksürüğün kanser belirtisi olabileceği bildirildi. Kanseri, normal kurallar dışında diğer organların aleyhine büyüyen ve çoğalan hücreler olarak tanımlayan uzmanlar, hastalık belirtileri konusunda vatandaşları uyardı.

Bursa Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi’nden yapılan açıklamada, kanserin nedenleri ve belirtileri konusunda bilgiler verildi. Kanserin, vücudun tüm doku ve organlarını tutabildiğine işaret edilen açıklamada, "Geliştikleri yerde sınırlı kalan kitlelere iyi huylu tümör, yayılıp çevre dokuları işgal eden ve diğer organlarda tekrar tümör odakları oluşturan kitlelere kötü huylu tümör veya kanser denir." ifadeleri yer aldı.
Açıklamada kanserin nedenleri olarak, sigara kullanımı, uzun süre güneş altında kalma, aşırı dozda röntgen ışınına maruz kalma, bazı kimyasal maddeler (katran, benzin, boya maddeleri, asbest, bazı kozmetikler, hormonlar ve deterjanlar), bazı virüsler, hava kirliliği, radyasyona maruz kalma, kötü beslenme alışkanlığı gibi nedenler sıralandı.
Uzun süreli ses kısıklığı ve öksürüğün kanser belirtisi olabileceğinin vurgulandığı açıklamaya göre, hastalığın diğer belirtileri ise şunlar: "Rahim veya makattan gelen anormal kanama veya akıntı, memeden veya vücudun her hangi bir yerinde ortaya çıkan şişlik ve sertlik, iyileşmeyen yaralar, uzun süreli ses kısıklığı ve öksürük, yutma güçlüğü ve hazımsızlık, ben ve siğillerde meydana gelen büyüme, kanama renk değişikliği.kaynak