Sanal Ortam da Kanserle Mücadele

İspanya’da ki Cerrahlar artık kanserli hücreleri geliştirilen yeni bir tıbbi teknolojik sistem ile ilk olarak sanal ortamda inceleyecekler.

45127 İspanya’da ki Cerrahlar artık kanserli hücreleri geliştirilen yeni bir tıbbi teknolojik sistem ile ilk olarak sanal ortamda inceleyecekler.
Madrid’deki Gregorio Maranon hastanesinde 70 kadar kanser hastasında denenen 3D sistemiyle tümör üzerinde önceden sanal ortamda yapılan çalışmaların hepsinin başarıyla sonuçlandığı bildirildi.

Söz konusu sistemin, kanser hastalarının ameliyatının önceden planlanmasına, radyoterapi etkilerinin önceden belirlenmesine ve radyasyonun vücuttaki diğer organlara zararlı etkisinin en aza indirilmesine yaradığı ifade edildi.

Projenin başındaki isimlerden olan doktor Calvo, İspanyol basınına yaptığı açıklamada, ”tıbbi teknolojik devrim” diye nitelediği, hastanın vücudundan çıkan 3D görüntüsünün, doktorlara ön çalışma yapma olanağı sunduğunu kaydetti. Çocuk hastalarda bile yapılan denemelerde büyük başarı elde edildiği söylenen sistem için bir özel teknoloji firmasının, 6 hastanenin ve 5 üniversitenin birlikte çalıştığı belirtildi.kaynak