Salam sucukta kanser riski

Yürütülen yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre salam sosis, sucuk ve pastırmada kanser riski olduğunu savundu.

imagesü0 Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) Başkanı Hüseyin Kami Büyüközer, ”7 yıldır, yaklaşık 200 bin erkek ve kadın hastanın izlendiği Hawai Üniversitesinde yürütülen yeni bir araştırmaya göre, salam, sucuk, sosis ve pastırma gibi işlenmiş et ürünü tüketiminin, pankreatik kanser riskini artırdığını” bildirdi.
Büyüközer, yaptığı yazılı açıklamada, pek çok okul kantininde, hastane kafeteryalarında, fast-food lokantalarında ve yemek fabrikalarında binlerce menüde sodyum nitritli gıda ürünlerinin sunulmaya devam ettiğini savundu.
Bu katkı maddesinin kullanımının çok yaygın olduğunu iddia eden Büyüközer, işlenmiş et ürünlerinin büyük miktarlarda tüketildiği pek çok toplumda kanser oranının süratle arttığını ileri sürdü.
Bu nedenle, GİMDES’in Helal Sertifikalama prosedüründe bu tip katkı maddeli ürünlere kesinlikle izin vermediğini belirten Büyüközer, sodyum nitritin kendisinin kanserojen olmadığını, ancak çoğunlukla kanser tetikleyicisi olan nitrosaminleri oluşturan, proteince zengin gıdalardaki amino asitlerle kombine olmaları sebebiyle kanser tetikleyici olarak rol oynadığını anlattı.
Büyüközer, şunları kaydetti:
”7 yıldır, yaklaşık 200 bin erkek ve kadın hastanın izlendiği Hawai Üniversitesinde yürütülen yeni bir araştırma, işlenmiş et ürünü tüketiminin, pankreatik kanser riskini artırdığını göstermiştir. Araştırmanın grup sözcüsü Ute Nothlings’e göre, çok miktarda işlenmiş et ürünü (sucuk, salam, sosis) tüketen insanlar, çok az tüketen veya hiç tüketmeyenlere nazaran yüzde 67 daha fazla pankreatik kanser riski ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Ancak, araştırmacıların, bu pankreatik kanser riskinin artış sebebini henüz tam olarak tespit etmeyi başaramadıkları ifade edilmiştir. Buna karşın, kanser riskinin artışındaki gerçek sebebin, gıda işleme firmalarınca sodyum nitrit olarak bilinen ve kansere yol açmayı tetikleyen katkı maddesinin yaygın kullanılması olduğu, beslenme uzmanı Mike Adams tarafından ifade edilmektedir.
Takriben tüm işlenmiş et ürünlerinde, sodyum nitrit, katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Halen bu katkı maddesinin, vücutta kanser hücrelerinin oluşumunu ve büyümesini hızlandıran güçlü kanser nedeni kimyasallar olarak bilinen kanserojenik nitrosaminlerin öncüsü olduğu bilinmektedir. Tüketiciler, bilinen et ürünleri ile birlikte sodyum nitrit aldıkları zaman, vücutta nitrosaminler oluşur. Bunlar oluştukları yerde, kolon kanseri, pankreatik kanser dahil, çeşitli kanserlerin gelişmesini teşvik ederler. Sodyum nitrit, insan gıda tedarikinde yeri olmayan, kansere neden olan bir katkı maddesi olarak tehlikelidir.”kaynak