SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN 11 ÖNERİ

Fazladan 1 kilo ile ömrünüzden 20 hafta alıyor, düzenli cinsel ilişki 10 yaş daha genç gösteriyor!

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre sağlıklı yaşamın sırrı bu birkaç maddede yatıyor. Çünkü alınan her bir kilo ömrümüzden 20 hafta eksiltiyor. Önerilere göz atarsanız sağlıklı bir yaşama adıma atmanın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz! İşte başlıyoruz.

Madde 1:
“Aman kokuyor” diye burun kıvırdığımız sarımsak vücudumuzda hastalık sebebi olacak kimyasalları %48 azaltırken, beynin yaşlanmasını da önlüyor. Ayrıca herkesin korkulu rüyası kolestrolü de düşürüyor!

Madde 2:
Hayatın vazgeçilmezi egzersiz! Doktorların dilinden düşürmemesinin elbette bir sebebi var. Haftada en az üç gün 30 dakika yapılan egzersizler kalp hastalığı riskini önlüyor, kan dolaşımını düzenliyor ve formda kalmanızı sağlıyor. Eve alacağınız birkaç spor aletini geleceğinize yapacağınız bir yatırım olarak düşünebilirsiniz.

Madde 3:
Tam tahıllı yiyecekler kanser riskini %40 azaltıyor. Haftada 3-4 gün bir öğünde tercih edeceğiniz tam tahıllı makarna, kabuklu pirinç ya da kepekli ürünleri tüketmekte fayda var. Neyi ne kadar yemeliyim diyorsanız size porsiyonlarınızı söyleyen bu yemek takımına bir göz atmalısınız. Diyetisyen Banu Kazanç’ın önerisiyle doğru beslenebilir ve sağlıklı bir yaşama adım atabilirsiniz.

Madde 4:
Tabii ki sebze ve meyveyi de eksik etmemek gerekiyor. Özellikle brokoli, domotes, kırmızı üzüm kalp krizi, şeker ve kanser riskini azaltıyor. Ben hamburger, patates kızartması çok seviyorum diyenlere fast food’dan vazgeçmeniz için geçerli bir sebep söyleyelim hemen: Kalp hastalıklarının 3’te 1’i bu tarz yiyeceklerden kaynaklanıyor.

Madde 5:
Ağrınız olduğunda yatmaya son vermek gerekiyor. Yapılan araştırmalarda bel ağrısı çekenlerin hareket halindeyken daha çabuk iyileştiklerini gösteriyor. İşte bu noktada yine karşımıza egzersiz çıkıyor. Tüm gün ofis sandalyenizde hareketsiz kalmak yerine, ağrınız olsun ya da olmasın gün içinde yapacağınız 10 dakikalık basit egzersizler hem ağrınızı azaltıyor, hem de ağrı oluşumunu engelliyor.

Madde 6:
Doktorların vazgeçemediği şeylerden biri de balık… Balığın içindeki yağ bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve içeriğindeki besinler birçok hastalığın başlamasını engelliyor.

Madde 7:
Her zaman duyduğumuz şeylerden biri, tuzu azaltın! Tuz felce ve kalp hastalıklarına açık davet veriyor. Öneriler günde 5 gram tuz tüketmekten yana.

Madde 8:
Şarap! Evet, günde bir – iki kadeh şarap kanser riskini azaltırken vücudu gripten koruyor ve yaşlılıkta bunamayı önlüyor.

Madde 9:
Kahveseverlerin hoşuna gidecek bir madde. Günde 2 fincan kahve kolon kanseri riskini %25, safra kesesinde taş oluşumunu ise %45 azaltıyor. Ama doktorlar dikkat diyor; fazla kahve tüketilmesi yüksek tansiyona sebep olabiliyor. Çayseverler ise çok şanslı çünkü doktorlar çay içmeye devam diyor! Çünkü çay kalp krizinden ölme riskini %50 azaltıyor.

Madde 10:
Uzmanlar haftada 3 kilo, ayda 8 kilo verdiren diyetlerden uzak durmanızı söylüyor. Sağlıklı beslenerek uzun vadede zaten istediğiniz forma kavuşacağınızı vurguluyor.

Madde 11: 
Düzenli cinsel ilişki bağışıklı sistemini güçlendiriyor! Haftada 4 kez cinsel ilişkiye girmek gribi önlüyor, tabii sadece gribi değil kalp krizi riskini de azaltıyor. Ayrıca yaşıtlarınızdan da 10 yaş daha genç görünmenizi sağlıyor!Kaynak