Sağlık için 8 süper karışım

Kim daha sağlıklı bir kalbe, hastalıklara karşı yüksek savunma gücüne, yüksek bir enerjiye, daha ince bir bele sahip olmak istemez? Bazı yiyecek ve içecek karışımlarıyla bu isteklere kavuşabileceğinizi biliyor musunuz?

Yeşil çay + Limon = Sağlıklı bir kalp

Yeşil çayın, güçlü antioksidan etkili kateşin içeriği nedeniyle kalp krizi riskini azaltmada etkili olduğu biliniyor. Ancak çalışmalar, sadece bu sağlıklı içeriğin yüzde 20 kadarını vücudumuzun absorbe edebildiğini gösteriyor. Bilim insanları, yeşil çaya limon ekleyerek kateşini vücudumuza alma oranımızın yüzde 80’e ulaştığını ortaya koydu. Limonun yanı sıra yeşil çayınıza portakal, greyfurt ya da yeşil limon da sıkabilirsiniz.
Brokoli + Domates = Kanseri önleme
Brokoli ve domatesin, birer kanser savaşçısı olduğunu artık herkes biliyor. Fakat bir araştırma, bu iki sebzeyi birlikte yemenin daha fazla koruyucu olduğunu ortaya koydu. Son yapılan çalışmada bilim insanları, domates ve brokoliyi aynı anda yemenin tek tek yemeye göre prostat tümörünün gelişmesini yavaşlatmada daha etkili olduğunu fark etti.
Yeşil çay + Karabiber = İnce bir bel
Tüm diyetleri bir kenara bırakın, yeşil çayınızı yudumlayın ve ana yemeğinize karabiber ekleyin. Çalışmalar, yarım çay kaşığı kadar karabiberin yeşil çayın yararlı içeriğinin emilimini kolaylaştırdığını gösteriyor. Yeşil çayın içerdiği antioksidanlar kalori yakmaya destek oluyor, ayrıca tokluk hissi yaratarak daha fazla yeme isteğini önlüyor.
Kayısı + Badem = Elveda kötü kolesterol
Bu güçlü karışımın, kötü kolesterolün yükselmesini engellemede etkili olduğu biliniyor. Kötü kolesterolün yükselmesi zarar veriyor çünkü damarlarda tehlikeli plak oluşumunu cesaretlendiriyor. Badem, E ve C vitamini içeren kayısı ile birlikte yenildiğinde LDL oksidasyonunu azaltıyor. Kalbiniz için sağlıklı bir atıştırmalık aradığınızda, bir avuç kuru kayısı ve bir miktar badem harika olur.
Zeytinyağı + Domates = Hastalıklara karşı savunma
Alfa karoten, beta karoten, lutein ve likopen içeren domates, aynı zamanda güçlü antioksidanlar olan beta karoten, E vitamini ve C vitamini de içeriyor. Bu maddeler kanserle ve kalp hastalıklarıyla savaşmada yardımcı oluyor. Vücudunuzun, domatesin koruyucu kimyasallarını daha yüksek seviyede absorbe etmesini istiyorsanız zeytinyağı ile birlikte tüketmeniz gerekir. Domatesten daha fazla fitokimyasal sağlamak için pişirerek ve kabuğunu soymadan tüketin.
Tarçın + Tam buğday ekmeği = Yüksek enerji ve hızlı kilo verme
Tarçın, kan şekeri seviyenizin sağlıklı seviyede kalmasına yardım ederken, enerjinizin düşmesini ve açlık seviyenizin yükselmesini engeller. Yapılan çalışmalara göre tarçın, yemekten sonra midenin boşalma derecesini yavaşlatıyor ve kan şekerini yükseltiyor, böylece biraz daha yeme isteğinin önünü kesiyor. Tam buğday ekmeğine doğal tereyağından bir miktar sürüp üzerine de bir çay kaşığı tarçın ekleyerek tüketebilirsiniz. Beslenme uzmanları tarçının taze olmasının koruyucu özelliğini artırdığını söylüyor.
Soğan + Sarımsak = Baştan ayağa koruma
Organosülfür birleşimleri içeren bu iki aromatik sebze, kalp dostu kimyasalları ile damarların elasitikiyetini korumaya yardım eder ve plak oluşumunu engeller. Yapılan çalışmalar, bu bileşenlerin kanserojen etkiyi giderme gücü olduğunu ortaya koydu. Soğan ve sarımsağı aynı ayna yemek, sağlıklı bileşenlerden daha fazla yararlanma şansınızı artırdığınız anlamına geliyor.Kaynak