Saç Boyası Kanser Riskini Arttırıyor

Koyu renk boyaların başka tür kanserlere yakalanma olasılığını arttırdığı ortaya çıktı..

Bilimadamları saçını yılda dokuz kezden fazla boyayayan kadınların kansere yakalanma tehlikesinin daha fazla olabileceği uyarısında bulundu.

Bir araştırma, yılda dokuz kezden daha çok saç boyası kullananların kronik lenfositer lösemiye yakalanma olasılığının, daha az kullananlara kıyasla yüzde 60 artış gösterdiğini ortaya çıkardı.

1980 yılından önce düzenli saç boyası kullanan kadınların ise daha fazla tehlikede olduğu ve bu kadınların bir kan hastalığına yakalanma riskinin yüzde 70 artış gösterdiği belirlendi.

Bunun nedeni ise o tarihten önce satılan boyalarda günümüzde artık kullanılmayan kanserojen toksik bileşim maddesi bulunması.

Araştırmada ayrıca koyu renk boyaların başka tür kanserlere yakalanma olasılığını arttırdığı da ortaya çıktı.

Koyu renk kullanan kadınların bir tür kan kanseri olan foliküler lenfoma yakalanma olasılığında ise yüzde 50 artış olduğu kaydedildi.

Amerikan Epidemiology Dergisi’nden yayımlanan araştırmaya göre kalıcı olmayan koyu renkler kullanıldığı takdirde ise bu risk yüzde 70’e çıkıyor.

Araştırma ABD’de başkanlığını Yale Kamu Sağlığu Fakültesi’nden Dr Yawei Zhang’ın yaptığı uluslararası bir grup bilim adamı tarafından gerçekleştirildi.Kaynak