Rakamlar korkuttu… Kansere dikkat!

3 (138) 2030 yılında ise bu illetten 17 milyon kişinin öleceği tahmin ediliyor.

Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü, kanserle ilgili bir raporunu tamamladı. Rapordaki rakamlar korkutucu. Buna göre dünyada her yıl 12 milyon kişiye kanser teşhisi konuluyor. Yaklaşık 8 milyon kişi de kanserden ölüyor. Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Konya Şube Başkanı Dr. Eyüp Çetin, raporu oldukça ciddiye almamız gerektiğini söyledi.

26 milyon yeni tanı

Kanserde en hızlı artışın düşük ve orta gelirli ülkelerde olduğunu dile getiren Çetin, "Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, önlem alınmazsa dünya genelinde kanser çığ gibi artacak. Rapora göre 2030 yılında 26 milyon yeni tanı kanser vakasına ve 17 milyon ölüme ulaşacağı tahmin ediliyor” dedi.

Türkiye risk altında

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporunda 2005 ile 2015 yılları arasında kanserden ölenlerin sayısının 84 milyona ulaşacağı da belirtiliyor. Raporda ölümlerin yüzde 70’inin de Türkiye’nin de içinde olduğu düşük ve orta gelirli ülkelerde olacağı vurgulanıyor. Raporda gelişmekte olan ülkelerde kanserden kaynaklanan ölümlerin yüzde 22’sinin, sanayileşmiş ülkelerde ise yüzde 6’sının kronik enfeksiyonlardan kaynaklandığı belirtildi.

Erken teşhis çok önemli

Bazı kanser türleri tarama testleri ile erken dönemde? tespit edildiğinde tümüy|e tedavi edilebiliyor, hatta önlenebiliyor. Meme, rahim ağzı, kalınbağırsak ve prostat kanseri tarama testleriyle tespit edilebilen kanser türteri.

İç Anadolu’da akciğer kanseri

Türkiye’de diğer bölgelere oranla İç Anadolu Bölgesi’nde sigara tüketimi daha fazla. Yapılan araştırmalara göre bu bölgede akciğer kanserinin görülme oranı oldukça fazla. Uzmanlar sigara ve aşırı kilonun sadece kansere değil kalp rahatsızlıklarına da zemin hazırladığını vurguladı

Dünya Sağlık Örgütü’nün kanser rakamları korkuttu. Uzmanlar vatandaşları kansere karşı uyardı