Rahim kanserine dikkat

Prof. Dr. Cazip Üstün, rahim kanserinin, genellikle menopoz döneminde ortaya çıkan bir kanser türü olduğunu söyledi.

Medicana Samsun Hastanesi Kadın Hastalıkları Doğum ve Jinekolojik Onkolojik Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Cazip Üstün, “rahim kanseri” hakkında bilgi verdi. Üstün, “Rahim kanseri, genellikle menopoz döneminde ortaya çıkan bir kanser türüdür. Ortalama görülme yaşı 55 -58 olmasına rağmen çok genç yaşta kadın larda danadiren ortaya çıkabilir. Rahim kanserli hastaların üç önemli ortak özelliği; kilolu, şeker hastası ya da şeker hastalığına eğilimli ve hipertansiyonlu olmalarıdır. ABD’de jinekolojik kanserler sıralamasında meme kanserinden sonra en çok görülen kanser türü rahim kanseridir. Toplumlarda yaşam süresi uzadıkça yaşlılarda görülen bu hastalığın sayısı da artmaktadır” dedi.

Hastalık riskini artıran diğer faktörlere değinen Prof. Dr. Cazip Üstün, “Doğum yapmama veya az sayıda doğum, ileri yaşta hala adet görme (Türkiye’de kadınlarda adetten kesilme yaşı ortalama 47’dir), doktor kontrolü dışında hormon tedavisi alınması, rahmi olan kadınların östrojen+progesteron hormonu alması gerekirken, sadece östrojen hormon alması, yumurtalıklarda hormon salgılayan tümör bulunması, ailesinde; meme, yumurtalık ve rahim kanseri vakalarının bulunmasıdır” diye konuştu.

Prof. Dr. Cazip Üstün, rahim kanserinin belirtileri hakkında şu bilgileri aktardı: “Rahim kanseri, erken belirti veren ve bu nedenle de tanısı erken konulabilen bir hastalıktır. Hastaların dörtte üçü erken evrede yakalanmaktadır. Hastalığın belirtileri; adet düzeninde bozulma (sık ve uzun süre kanama ). Adetten kesilmiş bir kadında vajinal kanamanın olması. Adetten kesilmiş bir kadında aniden ve bol miktarda kötü kokulu bir akıntının ortaya çıkmasıdır. Bu belirtiler, kişinin kesin olarak rahim kanseri olduğunu göstermez, ancak bu kişilerde kanser ile ilgili araştırmaların yapılması gerekir. Meme kanseri geçirmiş kadınların düzenli olarak kullanması gereken bazı ilaçlar rahim iç tabakasında kalınlaşmalara neden olur, bundan dolayı bu ilaçları kullananların 6 ayda bir jinekolojik ve ultrason muayenesinden geçmesi gerekmektedir.”

Hastalığın tanı ve tedavisinden bahseden Dr. Cazip Üstün şöyle devam etti: “Rahim kanseri şüphesi bulunan hastalara jinekolojik muayeneden sonra vajinal ultrasonografi yapılır. Eğer adet miktarında artış, sıklığında artma veya menopoz sonrası kanama varsa rahim içinden biyopsi alınmalıdır. Tanı konulunca uygulanacak olan tedavi, cerrahi müdahaledir. Operasyonda, rahim, yumurtalıklar ve karın içinden sıvı alınması, karnı örten yağlı gözenekli doku (omentum) ve lenf nodlarının çıkarılması gerekir. Bu işlemler, jinekolojik onkoloji eğitimi almış kişilerce yapılmalıdır. Sonuçların patolog tarafından değerlendirilmesinden sonra gereken vakalarda Radyoterapi de tedaviye eklenir.”Kaynak