Rahim ağzı kanseri sinsi bir hastalık mı?

Kadınları tehdit eden kanser türleri arasında en çok korkulan, aynı zamanda en az bilgi sahibi olunan rahim ağzı kanseri erken evrede yakalandığında tedavi edilebiliyor.

Hastalığa neden olan HPV’den korunmak için önlemler almak ve düzenli sağlık kontrolleri, erken dönemde saptanabilen hastalığın tedavi şansını artırıyor.

Hastalıkla ilgili yanlış bilgilerin tedaviyi geciktirdiğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Zeki Salar, rahim ağzı kanseri ile ilgili doğru bilinen yanlışları şöyle sıraladı:

Yanlış: Rahim ağzı kanseri kadınlarda en sık görülen 2’inci kanserdir

Doğru: Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkelerini içeren kanser sıklığı istatistik çalışmasında, rahim ağzı kanseri ne sıklık ne de yaşamı tehdit edici özelliği ile en sık görülen ilk 10 kanser arasında değildir. Hastalık, tüm kanser türleri arasında 17’inci sırada görülmektedir.

Yanlış: Rahim ağzı kanseri sinsi bir hastalıktır

Doğru: Kadın kanserleri arasında özellikle yumurtalık kanseri başta olmak üzere birçok türde, hastalığın ileri evrelerine kadar herhangi bir belirtiye rastlanmazken, rahim ağzı kanseri erken evrelerde belirti vermektedir.

Erken evrede; anormal lekelenme tarzı vajinal kanamalar, cinsel ilişki sonrası kanamalar, kötü kokulu akıntı, et suyu kıvamında akıntı, genital kaşıntı ve yanma gibi sıklıkla görülen belirtilerle kendini gösterebilir.Kaynak