Rahim ağzı kanseri için internet sitesi

hpv 2.hmedium Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği’nin, rahim ağzı kanserine karşı bilinçlendirme kampanyası çerçevesinde hazırlanan internet sitesiyle, özellikle gençlerin hastalıktan korunması amaçlanıyor.

ANKARA – TJOD Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil, Human Papilloma Virüsün (HPV), dünyada en fazla kadın ölümlerine yol açan ikinci kanser türü olan rahim ağzı kanserine neden olduğunu belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, yaklaşık 2 milyon kadında rahim ağzı kanseri bulunduğunu, tüm dünyada her gün 650 kadının rahim ağzı kanseri nedeniyle hayatını kaybettiğinin tahmin edildiğini bildiren İtil, ”Türkiye’de ise bu hastalıktan her gün 2 kadın hayatını kaybediyor” dedi.

Gençlerin bu virüs konusunda bilgilendirilmesinin çok önem taşıdığını, HPV’nin belirti göstermeyen ve tehlikeli bir virüs olduğunu vurgulayan İtil, ”Bu sebeple hızla yayılabilir ve ciddi sağlık sorunlarına neden olur” dedi.

HPV’nin, genital siğillere de yol açtığını kaydeden İtil, ”Siğillerin tedavisi mümkündür, ancak, çok sancılı bir süreçtir. Tedavi edilse bile yüzde 60’lara varan oranda tekrarlayabilir ve ciddi psikolojik baskı yaratabilir” diye konuştu.
HPV DERİ TEMASIYLA DA BULAŞIYOR
HPV’nin çok bulaşıcı bir virüs olduğunu dile getiren Prof. Dr. İtil, bu sorunu her kadının yaşayabileceğini, virüsün sadece cinsel ilişkiyle değil, aynı zamanda deri temasıyla bile bulaşabileceğine dikkati çekti. Prof. Dr. İtil, ”Sokaktaki her on kadından birinde HPV var ve 50 yaşına kadar on kadından sekizi HPV ile en az bir kere karşılaşıyor” şeklinde konuştu.

Düzenli smear testi ve aşılanmanın rahim ağzı kanserine karşı en iyi korunma yöntemi olduğunu belirten İtil, ”Aşıyla rahim ağzı, vajina/vulva kanserine ve genital siğillere karşı korunmak mümkün. Smear testiyle HPV’nin yol açtığı hastalıklar saptanabiliyor. Aşı ise daha bu hastalıklar oluşmadan büyük oranda koruyor” ifadesini kulandı.
"GEÇ OLMADAN DOKTORUNUZA BAŞVURUN…"
İtil, bilinçlendirme kampanyası kapsamında hazırlanan www.hpv.gen.tr adresindeki internet sitesinde, HPV’den korunma yollarının anlatıldığını, mini bir test uygulandığını ve Kavak Yelleri dizisinin oyuncuları Pelin Karahan ve İbrahim Kendirci’nin de rol aldığı ”4 Genç 1 Kelime” adını taşıyan filmle ”HPV’ye karşı korunun, geç olmadan doktorunuza başvurun” mesajının verilmeye çalışıldığını sözlerine ekledi.kaynak