Prostatı yenmek için nar

İngiltere’de yeni yapılan bir araştırmada içinde narın da olduğu süper yiyeceklerin prostat kanseriyle mücadelede etkin rol oynadığı ortaya çıktı.

Uzmanlar prostat kanseri tedavisi gören erkeklerin ameliyat veya radyoterapi sonrası nar, yeşil çay, zerdeçal ve brokoli özü içeren hapları almasını öneriyor. Altı aylık bir tedaviden sonra PSA seviyesinin (kanser göstergesi protein) etkisiz ilaç verilenlere göre yüzde 63 düştüğü belirtildi.

İngiltere’de yapılan araştırmada bu yiyeceklerin anti-kanser özelliği olduğu biliniyordu ancak ilk kez prostat kanseri hastalığına etkisi incelendi. Bedford Hospital ve Addenbrooke’s Hospital’e danışmanlık yapan Prof. Robert Thomas’ın yaptığı araştırma Chicago’da düzenlenen Amerikan Klinik Ontoloji Topluluğu’nun konferansında sunuldu.

Polifenollerle beslenmenin demans, yüksek kolestrol, eklem iltihaplanmaları, cildin eskimesi ve sarı nokta hastalığına iyi geldiği belirtiliyor. Çalışmada ayrıca düzenli olarak bu besinleri almanın meme, pankreas, yemek borusu, yumurtalık, prostat ve cilt kanseri riskini düşürdüğü tespit edildi.

Öte yandan meme kanserinden kurtulmuş kadınların polifenol zengini meyve, sebze, soya ve yeşil çay tüketmeleri durumunda hastalığın nüksetme riskini de düşürdüğü ifade edildi. Antioksidan özelliği olan bu yiyecekler DNA’nın zarar görmesini engelliyor.

Prof. Thomas “Kanser gelişmesinde esas rolü sağlıklı beslenme ve yaşam tazı belirliyor. Ama erkeklerin prostat kanserini yenemsinde bu yiyeceklerin işe yaradığı görülmüştür” dedi. Kaynak