Çocuklarda kanseri önleyebilirsiniz

child_drink_straw_glass_239705_l Uzmanlar, çocuğunuzun hayatının ileriki safhalarında kansere yakalanmaması için beslenme çantasına hamburger ya da diğer işlenmiş etlerden hazırlanan yiyecekler koymamanız gerektiğini belirtiyorlar.

Dünya Kanser Araştırma Fonu’nun hazırladığı rapora göre, çok fazla miktarda salam, sosis, pastırma gibi işlenmiş et yemenin bağırsak kanseri riskini artırdığı açıklandı.

Çocuklukta et yemek üzerine spesifik araştırmalar yapılmadığını belirten yetkililer, yetişkinlerdeki kanıtların görmezden gelinmesininin çok zor olduğunu söyledi. Araştırmacılar, çocuklarınız bir yıllık okul dönemi süresince her gün öğle yemeklerinde işlenmiş et yemesine izin verirseniz, bu tür etlerinde içinde bulunan genellikle sodyum nitrit ile kanserojen renkli bir birleştiricilerin çok fazla miktarda tüketileceğini söylediler.

Bağırsak kanseri ile beslenme arasında birçok kanıtın olduğunu açıklayan araştırmacılar, işlenmiş ette kan basıncını etkileyen ve felç için risk faktörüne yol açan fazla tuz bulunduğunu da ifade ettiler. Bağırsak kanserinde en önemli faktörün obezite olduğunu da belirten uzmanlar, vücut ağırlığı arttıkça bağırsak kanseri vakalarının da artacağını, bu nedenle insanların tükettikleri taze sebze ve meyve miktarını artırmalarını, egzersiz yapmalarını ve her gün et yememelerini, en fazla haftada bir kez et tüketilmesini öneriyor.kaynak