Nanopartiküller de kanser yapıyor

Traş losyonundan yanmaz tavaya kadar sayısız üründe kullanılan malzemelerdeki nanopartiküllerin insanda damar yoluyla dolaşıma girdiği anlaşıldı.

 Nanopartiküller, beyne pıhtı atmasından akciğer kanserine, solunumdan kalbe kadar her organı etkileyip her hastalığı tetikliyormuş.

İnsanoğlunun geliştirdiği teknolojik ürünler belki hayatımızı kolaylaştırıyor ama insanlığı ve sağlığımızı da yok ediyor. Cumhuriyet Ünversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Akkurt, nanoteknolojide kullanılan nanopartiküllerin deneysel hayvan çalışmalarıyla araştırıldığını ve sonuçların ürkütücü olduğunun ortaya çıktığını söyledi. Prof. Akkurt, nanoteknolojide kullanılan nanopartiküllerin birçok hastalığın yanında kanser de yapabileceğinin yapılan çalışmalarda gözlemlendiğini öne sürdü.

700 maddede var

Akkurt, dünyada nanopartiküllerin zararları hakkında yapılan çalışmaları derlediğini ve doğruluğu kanıtlanmış deneysel hayvan çalışmalarını bir araya getirdiğini söyledi. İnsanların günlük yaşamına nanoteknolojiyle üretilen ürünlerin çok hızlı girdiğini ve büyük kolaylıklar sağlandığını ifade eden Akkurt, günlük yaşamda kullanılan 600-700 maddenin nanoteknoloji ile üretildiğini belirtti.

Nanoteknoloji ürünlerinin nanopartikül denilen 0.1 mikron büyüklüğündeki partiküllerden oluştuğunu aktaran Akkurt, nanoteknolojinin tıraş losyonlarında, güneş kremlerinde, evlere alınan kir, yağ tutmaz maddelerde ve yanmaz, pas tutmaz tavaların hepsinde kullanıldığını bildirdi.

Geleceğin korkulu rüyası

Prof. Dr. Akkurt, bu teknolojinin 10 yıl öncesine kadar ‘tamamen zararsız’ diye tanıtıldığını da oysa nanoteknolojinin zararlarıyla ilgili literatüre giren bilgilerin ‘Geleceğin asbesti-korkulu rüyası’ ibareleryle kullanılmaya başlandığını ifade etti.

Damar yoluyla vücutta dolaşıyor

Nanopartikül barındıran maddenin uygulanan yerden vücuda girme olasılığının bulunduğunu belirten Akkurt, tahrip olmuş ciltlerde nanopartiküllerin damar yolundan girip, vücutta dolaşıma geçebildiğini dile getirerek, şunları kaydetti:”Nanopartiküllerin iç ve dış ortam hava kirliğinin neden olduğu, nefes darlığı, astım, bronşit, kanser gibi hastalıkların hepsini yapabilme potansiyeli var. Nanopartiküllerin zararları hakkında yapılan ilk gözlemlerde, solunum, kalp damar sistemi, kan pıhtılaşma sistemini etkilediği ve bu yolla her sistemde etkisini gösterebildiği, hatta akciğer kanseri, akciğer üzerindeki zarın kanserini yaptığı deneysel hayvan çalışmalarında gözlenmiştir.”

Gençlerde kalp krizi yaşı düştü

Kalp, beyin ve akciğerlerin kendi damarlarında çok ciddi hasarlar oluşturduğunu, bronşit, akciğer amfizemi gibi hastalıklara da yol açtığı yapılan çalışmalarla ortaya çıktığını söyleyen Akkurt,”Birçok hastalıkta değişimler göremeye başladık. Kanser yaşının düşmesi ve kanserin agresif yapıda ilerlemesi buna bir örnek. Beyne pıhtı akma olayı ileri yaşlarda görülüyordu, şimdi gencecik insanlarda görülmeye başlandı, kalp krizi yaşı düştü. Bugün bildiğimiz bir çok hastalığın nedenini sorgularken hastalığın nedenine ulaşamıyoruz. Artık, acaba bu hastalıkların sebebi nanopartiküller midir diye bir düşünüyoruz.”Kaynak