Müzik, kanser ağrısına tahammülü artırıyor

Eski çağlardan beri tedavi amacıyla kullanılan müziğin kanser tedavisinde de olumlu etkileri var. Stres ve anksiyete yönetimini kolaylaştıran müzik, kanser ağrılarına dayanma gücünü de artırıyor.

İSTANBUL – Müziğin, hasta üzerinde olduğu kadar hasta yakınlarının da duygu durumlarını güçlendirdiğini belirten Uzman Psikolog Elçin Şayan müziğin, kanser hastasının anksiyetesini azalttığını söyledi.

“Müzik, aynı zamanda hastaların cerrahi ve medikal müdahalelerde, akut ve kronik ağrılarını azaltma yöntemlerinden biridir” diyen Şayan müziğin, hastanın huzur ve gevşeme hislerini artırarak yaşam kalitelerini yükselttiği görüşünde. Şayan’a göre, hasta yakınlarının empati, şefkat hislerini güçlendiren ve bakım verme davranışlarına olumlu katkı sağlayan müzik, kemoterapinin de daha rahat atlatılmasında etkili.

“Kanser hastalarıyla yapılan araştırmalar, newage müziğin tedavi sırasında en uygun müzik türü olduğunu gösteriyor” diyen Şayan müziğin kemoterapiye etkisini şöyle anlattı: “Kemoterapi sırasında hastalar ortamdaki ısı, gürültü, parlak ışık gibi çevresel nedenlerin yanı sıra ağrı, kaygı gibi tedaviye bağlı birtakım olumsuzluklara maruz kalıyor. Müzik eşliğinde yapılan kanser tedavisi seanslarında kişilerin daha az kaygı duyduğu belirtiliyor. Müzikle yapılan tedavinin ağrıları azalttığı, hastaların dikkatini başka bir odak noktasına çekerek onları rahatsız eden semptom, düşünce ve duygulardan uzaklaştırdığı, ruh sağlığını olumlu yönde etkilediği belirtiliyor.”

HASTANE ÇALIŞANLARINI DA RAHATLATIYOR
Uzman Psikolog Elçin Şayan’ın verdiği bilgilere göre çalışmalar, müzik dinletisinden en fazla fayda sağlayanların radyoterapi alan hastalar olduğunu gösteriyor. Müzik eşliğinde tedavi, pediatrik onkoloji hastalarının da duygu durumunu iyileştiriyor. Şayan, pasif olarak müzik dinleyen hastalarla aktif olarak müzik dinleyenlerin gerginlik seviyelerinin azaldığı, morallerinin arttığı, kendilerini sakin ve mutlu hissettikleri şeklinde yorumlar paylaştıklarını söylüyor.

Çalışmalar ayrıca, hastane ortamında operasyon öncesi veya bekleme salonlarında dinletilen müziğin; hastalar, çalışanlar ve hasta yakınları üzerinde olumlu etki yaptığını da gösteriyor.Kaynak