Mide Ekşimesi Kanser Belirtisi mi?

Sık sık mide ekşimesi nöbetleri yaşayan insanların gırtlak kanseri olma riskinin yüzde 78 daha fazla olduğu belirtildi. İşte Mide ekşimesi hakkında haberin detayı…

Mide Ekşimesi – Sık sık mide ekşimesi nöbetleri yaşayan insanların gırtlak kanseri olma riskinin yüzde 78 daha fazla olduğu belirtildi. Midede gaz ve asit dengesini sağlamak için kullanılan ilaçları alanların ise bu kanser riskini yüzde 41 düşürdüğü ifade edildi.

ABD’de yapılan araştırmada mide ekşimesi sorunu yaşayan insanlara uyarı geldi. Araştırmada sık sık mide ekşimesi nöbeti yaşayan insanların gırtlak kanseri olma riskinin yüzde 78 daha fazla olduğu belirtildi.

Ancak uzmanlar midede gaz ve asit dengesini sağlamak için kullanılan ilaçları alanların bu riski aşağı çekebildiğini söyledi. Uzmanlara göre koruyucu etkisi olan bu antasitleri alanların gırtlak kanseri riski yüzde 41 düşüyor.

Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention dergisinde yayımlanan araştırmada 631 hasta ele alındı. Bunların 468’i gırtlak kanseri ve 163’ü ses teli kanseri.

Bütü katılımcılar mide ekşimesi ile ilgili geçmişleri, sigara içip içmedikleri, içki alışkanlıklarının olup olmadığı ve ailelerinde kanser hastası olup olmadığıyla ilgili sorulara yanıt verdi. Araştırma sonunda ne ağır bir sigara tiryakisi ne de ağır bir alkol kullanıcısı olmayan kişiler eğer sık sık mide ekşimesi nöbetleri geçiriyorsa onda gırtlak kanseri görülme oranının yüzde 78 olduğu belirtildi.

Ancak antasitlerin bu riski aşağıya çektiği yine araştırmada ortaya çıktı. ABD’deki Brown Üniversitesi’nden Dr. Scott Langevin mide ekşimesinin sigara içilmesi, alkol ve kahve tüketilmesi, baharatlı yiyeceklerin yenilmesi ve aşırı kilolu ve hamilelik durumundan daha da kötü olabileceğine dikkat çekiyor. Kaynak