Meme kanserine arı darbesi

İ.Ü’den bilim insanları, arıların kovanlarını izole ettikleri propolis maddesinin kanserli hücreye darbe vurduğunu buldu. Hücredeki 30 bin geni tek tek tarayan uzmanlar, propolisin meme kanseri hücrelerini intihara sürüklediğini ortaya koydu.

İSTANBUL – İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü (DETAE) Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Öztürk, arı ürünü propolisin (Bal arılarının kovanını korumak için ağaçlardan toplayarak oluşturduğu izolasyon malzemesi) meme kanseri üzerine etkilerini araştırdıkları sırada daha önce etkileşimi görülmeyen 5 bin gen değişimini bulduklarını söyledi.

Akşam gazetesinden Türkan Yılmazer’in haberine göre çalışmayı yürüten ekip, propolisin meme kanseri hücrelerini intihara sürüklediğini ortaya çıkardı. Ekibin başında bulunan Prof. Dr. Öztürk, Arı Platformu ile birlikte yürüttükleri çalışma kapsamında, 30 bin geni taradıklarını belirtti ve şunları söyledi: Üç meme kanseri tiplemesinin hücresini seçtik. Propolisin 5 bine kadar geni değiştirerek kanser hücresine savaş açtığını belirledik. O kadar çok yerden bu hücreyi vuruyor ve ‘öl’ komutu gönderiyor ki, sonuçta hücre ölme kararı alıyor. Yani kanser hücresinin aklını karıştırarak bu komuta uymalarını sağlıyor. Üstelik sadece tek dozla başardık bunu. Kanserli hücrenin normal ilaçlara bile dirençliyken doğal bir ürünle ölüm komutuna uyması çok önemli.”

İLAÇ NİYETİNE KULLANMAYIN!
Çalışmaların uzun vadede ilaca dönüşmesini hayal ettiklerini söyleyen Öztürk, ‘Propolis henüz bir ilaç değil. Dolayısıyla propolisi şu aşamada kullanmak kansere karşı etkili olmaz’ dedi.

DETAE Müdürü Prof. Dr. Uğur Özbek de 1 milyon liraya mal olan projede yakında hayvan deneylerine başlayacaklarını ifade etti.

JAMES BOND TAKTİĞİ UYGULUYOR
Prof. Dr. Oğuz Öztürk, propolisin kanser hücresine etkisini şu sözlerle anlattı: Bu madde hasta hücreyi yalnızlaştırıp diğer hücrelerle etkileşimini bloke ediyor. Kanser hücresi hangi yolla ilerlerse ilerlesin, ona göre bir strateji izleyip hücrenin intihar etmesini sağlıyor. Klasik bir James Bond filmi izler gibi, propolisin meme kanseri hücrelerini yok edişini izledik. Kılık değiştiriyor, taktik değiştiriyor ve ölmelerini sağlıyor. Üstelik normal hücrelere hiç zarar vermeden.”Kaynak