Meme kanserinde şaşırtan sonuç

Şimdiye kadar doğru sanılanın aksine, meme dokusu yoğun olan kadınların kanser riskinin daha yüksek olmadığı ortaya çıktı.

Ulusal Kanser Enstitüsü’nün yayın organında çıkan, 9 bin kadın üzerinde yapılan son araştırmaya göre, meme kanseri olan kadınlardan, meme dokusu daha az yoğun olan obez kadınların ölüm riski daha yüksek.
Ulusal Kanser Enstitüsü Dergisi’nde (Journal of the National Cancer Institute) yayınlanan araştırmayı değerlendiren, Amerikan Radyoloji Üniversitesi kürsü başkanı Barbara Monsees bunun sürpriz bir sonuç olduğunu, yoğun meme dokusu ve onun görüntülenmesi, teşhisi ve tedavisiyle ilgili öğrenmemiz gereken daha çok şey olduğunu belirtti.
California Üniversitesinden Prof. Dr. Karla Kerlikowske de sonuçların meme dokusu yoğun olan kadınları rahatlattığını söyledi. Kerlikowske: “Yoğunluğumuz tedavinin çeşidini değiştirecek. Şu anda gerçekten iyi tedaviler uygulanıyor.”

Yoğun meme dokusu mamografide görüntülemeyi zorlaştıran bir şey. Yağ dokusu mamografide siyah olarak gözükürken tümör ve yoğun meme dokusu beyaz olarak gözüküyor. Bu da teşhisi güçleştiriyor.Kaynak