MEME KANSERİ’NDE GÜÇ KADINLARDA

Bir konferans için İstanbul’a gelen “Büyülü El” lakaplı ünlü İtalyan cerrah Veronesi “Kadının gücü sayesinde kanserle savaşı kazanıyoruz” dedi

Umberto Veronesi, İtalya’nın Milano şehrinde doğduğunda meme kanserinden binlerce kadın hayatını kaybediyordu. Bugün 86 yaşındaki cerrah büyük kariyeri boyunca 35 bin kadını ameliyat etti ve hastalarının yüzde 90’ı iyileşti. Ona “Büyülü El” deniyor. Ve bu özel ellerin başarısından yalnızca kendi hastaları değil bütün dünyadaki milyonlarca kadın yararlandı. Henüz gencecik bir hekimken meme kanserine karşı savaşmaya karar verdi. İngiltere ve Fransa’da gönüllü olarak Kanser Enstitüsü’ne katıldı. Sonra öyle bir şey keşfetti ki bu, tıp dünyasının ezberini buldu. Memenin tümü yerine yalnızca tümörlü bölgeyi almanın yeterli olacağını öne sürdü. Tıp dünyası bu tezin karşısında duvar gibi dikildi. 30 yıl bunu kanıtlamak için uğraştı. Bugün modern tıp memenin tümünün alınmasının gereksizliği konusunda hemfikir. Bu sayede milyonlarca kadın memesini kaybetmeden kanseri yenmeyi başardı. Üstelik bu tez büyüdü ve diğer kanserlerin cerrahi tedavisinde de organın tümünü almak yerine korumanın ve yalnızca tümörü çıkartmanın daha etkili olduğu görüşü yayıldı. Veronesi, İtalya’da Sağlık Bakanlığı yaptı. Politikaya atılmasının amacının kanser araştırmalarına fon ayrılmasını sağlamak olduğunu söyledi. Milano’da 2 bin bilimadamının çalıştığı dünyanın en büyük enstitülerinden Avrupa Kanser Enstitüsü’nü kurdu. Umberto Veronesi kendi adını taşıyan Vakfı kurarak büyük bir fon sağladı. Nobel’e aday gösterildi. Suudi Arabistan’ın en prestijli ödüllerinden biri olan Kral Faysal ödülünü aldı. İstanbul’a gediğinde, Haliç kenarında kendisiyle buluştuk. İşte “Büyülü El”in SABAH okurları için yaptığı önemli açıklamalar:

MEME KANSERİYLE SAVAŞ KAZANILDI: Yarının dünyasının kadınlar tarafından yönetileceğine inanıyorum. Meme kanserine karşın önemli bir savaş verdiler. Bugün, “Meme kanserine karşı savaş kazanılmıştır” diyebiliriz.

AVRUPA’DA ÖLÜMLER AZALDI: Avrupa’da kanserden ölümler azaldı ancak hasta sayısı arttı. Yaşam süresinin uzamasının da bunda payı olduğunu düşünüyorum. Çünkü artık yaşlılarda da kansere çok sık rastlıyoruz.

ET YARARLI DEĞİL: Az yemek yemek önemli. İnsanın uzun yaşamasını sağlıyor. Sebze yemek bazı kanser hücrelerinden koruyor. Brokoli, lahana, karnabahar gibi çiçekli bitkilerin kansere karşı özel bir koruyuculuğu var. Ben bir vejetaryenim. Etin sanılanın aksine çok büyük yararları olduğuna, vücut için büyük ihtiyaç olduğuna inanmıyorum. Et ve et ürünleri kesinlikle yemiyorum ve sağlıklıyım.

TELEFONLA KONUŞABİLİRSİNİZ: Manyetik alanlar, telefonlar çok suçlanıyor ama henüz net bir çalışma yok. Bu nedenle ben kimseye “Telefonla konuşmayın” demem. Asıl konuşmazsak hayatımız ölür.

KARIMIN AMELİYATINI BEN YAPTIM: 25 yıl önce karım da meme kanseri oldu. O zaman tıp dünyasında henüz “Memenin tümünü mü almalı, tömürlü bölümü mü kazımalı” diye tartışmalar devam ediyordu. Ben tümörü almanın yeterli olacağını düşündüğüm için ameliyatı kendim yaptım. 25 yıldır gayet sağlıklıdır.

AZİZ DEĞİLİM: Aziz değilim, kimsenin kurtarıcısı da olmadım. Bu benim mesleğimdi ve mesleğim gereği insanları iyileştirdim. Nükleer silahlanma ve askeri harcamaları kademeli olarak azaltıp araştırma ve geliştirmeye daha fazla yatırım yapılmasını sağlamak gerektiğine inanıyorum.

TÜRK TIBBI ÇOK İYİ: Türk tıbbı artık çok iyi bir noktada. Sürekli gelişme gösteriyor. Türk hekimleri çok başarılı. Mesleklerine tutkuyla sarılıyorlar ve araştırmalar artıyor. Dolayısıyla geleceğiniz hakkında iyi şeyler düşündüğümü söyleyebilirim.

HEKİMLER 30 YIL DİRENDİ: 70’li yıllarda hekimler tümör ortaya çıktığında bütün memenin alınması konusunda hemfikirdiler. Bu konuda direnirlerdi. Bu aslında bütün organlar için geçerliydi. Akciğerse akciğerin tümünün, tiroidse hepsinin alınmasını önerirlerdi. Ben bu çalışmaları meme üzerinde yaptım ve hasta kısmın alınması ile iyileşme sağlanabileceğini kanıtladım. Dolayısıyla memeden yola çıkarak diğer kanser tipleri için de yeni bir ufuk açıldı. Ancak cerrahları ve aile hekimlerini ikna etmem yılları aldı.

6 AY ÖMÜR BİÇİLMİŞTİ

18 yıl önce kurulan İtalyan Umberto Veronesi Vakfı tarafından 2009’da hayata geçirilen Barış İçin Bilim Uluslararası Konferansı Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı. Kansersiz Yaşam Derneği’nin işbirliğiyle, konferans ilk kez İstanbul’a taşındı. Bu derneğin yanısıra Veronesi Vakfı’nın da Türkiye başkanlığını yürüten Dida Kaymaz eski bir kanser hastası. Çok gençken kansere yakalanan ve 6 ay ömür biçildikten sonra, 7 yıldır sağlıklı bir şekilde hayatını sürdürmeyi başaran Kaymaz bu konferansa ev sahipliği yaptı. Kaynak