Meme ağrısı tek başına kanser bulgusu değildir

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı hekimlerinden Op. Dr. Levent Yeniay, memede olan ağrının meme kanseri ile ilişkilendirildiği için ağrı şikayetiyle panik içinde gelen çok fazla hasta olduğunu söyledi. Op. Dr. Yeniay, hastaların ağrısız, ele sert gelen kitlelerde daha duyarlı olmaları gerektiğini vurguladı.

Memede olan ağrı, genellikle genç yaşlarda ve menopoz dönemine yaklaşan kadınlarda en sık görülen meme rahatsızlığı olarak belirtiliyor. Meme ağrısının sebepleri arasında memedeki yapısal değişiklikler, kistler ve iltihaplar gösteriliyor. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Meme Polikliniği’ne en çok memede ağrı şikayeti ile hastaların geldiğini söyleyen Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı’ndan Op. Dr. Levent Yeniay, “Hastalar ağrıları olunca hemen bu durumu meme kanseri ile ilişkilendiriyorlar. Ağrının en önemli sebepleri hormonal düzensizlikler, fibrokistik meme yapısı, kistler ve psikolojik faktörlerdir. Bunların yanı sıra aşırı miktarda tüketilen sigara, alkol, çay, kafeinli içeceklerin de meme ağrısı yapabildiğini biliyoruz. Ancak bir kısım hastada tetkik edilmesine rağmen altta yatan bir sebep bulunamıyor” dedi.

Ağrı, kol ve omuza yayılabilir

Meme dokusu kadınlık hormonlarına duyarlı olduğu için adet kanamaları, dışarıdan alınan hormonlar ve stres durumlarında memelerde duyarlılık, hassasiyet ve ağrı oluşabileceği söyleniyor. Bu durumun normal olarak kabul edilebileceğini söyleyen Op. Dr. Yeniay, “Ağrının şiddeti hastadan hastaya değişir. Hafif ağrılar olabildiği gibi, günlük yaşantıyı bozabilecek kadar şiddetli ağrıdan yakınan hastalar da olabiliyor. Bu ağrılar kola ve omuza da yayılım gösterebilir. Tedavide varsa hormonal düzensizliklerin giderilmesi ve hastanın psikolojik açıdan kanser kaygısının giderilmesi büyük oranda iyi sonuç veriyor. Ağrının bunlara rağmen devam ettiği az sayıda hastada çeşitli ilaç tedavileri önerebiliyoruz” dedi. Op. Dr. Yeniay sözlerine şöyle devam etti: “Meme ağrısı şikayeti ile gelen hastaların çok azında meme kanseri oluyor. Hastalardan duyarlı olmalarını istediğimiz en önemli belirti, memelerinde yeni fark ettikleri, ağrısız ve sert kitle olması durumudur. Bu belirtilerin bir ya da birkaçı varsa kısa sürede bir hekime başvursunlar. Meme kanseri erken teşhisle oldukça yüz güldürücü sonuçların alınabildiği bir hastalıktır.Kaynak