“Kuyruk yağı kanser riskini artırıyor”

Izgara yaparken, vitamin kaybını en aza indirmek mümkün. İşte kırmızı et yemenin sağlıklı formülleri

Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Ceren Aktaş, Kurban Bayramı’nda en çok tüketilen ve akla ilk gelen besinin kırmızı et olduğunu belirterek, “Önemli bir protein kaynağı olan bu besin fazla tüketildiğinde kolesterol yüksekliğine, kalp damar hastalıklarına, tansiyon yükselmesine, bazı karaciğer ve bağırsak hastalıklarına yol açar” dedi.
Kırmızı etin kalbe zarar verdiğini ifade eden Diyetisyen Ceren Aktaş, bayram sofralarında normal ölçüler dışına çıkıp fazladan yenilen her besinin, bayramdan önceki beslenme düzeninin bozulmasına ve bayram sonrası sağlık problemlerinin yaşanmasına zemin hazırlayacağını kaydetti.

Bu nedenlerden dolayı bayramda beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini dile getiren Aktaş, kırmızı etin yararları gibi zararlarının da olduğunu söyledi. Kırmızı etin sindirimi zor bir besin olduğunu aktaran Aktaş, gereğinden fazla tüketilmesinin midede şişkinlik ve hazımsızlık gibi sıkıntılar oluşturduğuna dikkat çekti.

“KUYRUK YAĞI KANSER RİSKİNİ ARTTIRIR”
Kırmızı etin haşlama, ızgara, fırında veya mevsim sebzeleriyle beraber tencerede pişirilmesini önerdiğini belirten Ceren Aktaş, pişirme yöntemi olarak, kavurma veya kızartma gibi sindirimi zor ve mide asidesini artıracak yöntemlerin tercih edilmemesi uyarısında bulundu.

Aktaş, “Kuyruk yağı ve iç yağı, kalp-damar sağlığını tehdit eden ve kanserojen riskini arttıran yağ türleridir. Bu tür yağların tüketilmesi önerilmemektedir. Izgara yaparken, vitamin kaybını en aza indirmek ve dumanın içinde yer alan zehirli maddelerin ete geçmesini engellemek için, kömürler tam olarak yandıktan ve yarı kor haline geldikten sonra, etleri ateşten en az 15 santimetre uzakta tutarak pişirilmesi önerilir” diye konuştu.

Mide ve bağırsak hastalığı olanların dikkat etmesi gerektiğini belirten Aktaş, kesilmiş hayvanların etlerindeki sertliğin hem pişirme sırasında, hem de sindirimde zorluk oluşturduğunu söyledi. Aktaş, “Bu sebeple özellikle mide ve bağırsak hastalığı olan kişiler, kurban etlerini hemen tüketmemeli, buzdolabında bir kaç gün beklettikten sonra, haşlayarak ya da ızgarada pişirerek tüketmelidirler. Etin besin öğelerini kaybetmemesi ve mikro organizmaların çoğalmaması için buzdolabında 0-2 derecede 3-5 gün, derin dondurucuda -18 derecede 3 ay boyunca saklanabilir” şeklinde konuştu.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Ceren Aktaş, diyabet hastalarına da uyarılarda bulundu. Aktaş, “Önemle vurgulamak gerekir ki diyabet, böbrek hastalığı, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalığı, mide rahatsızlığı olan bireylerin bayram da olsa, var olan diyetlerini bozmamaları gerekmektedir. Bu gruplarda yer alan hastaların hamur işlerinden, özellikle diyabet hastalarının bayram ziyaretlerinde ikram edilen şekerlerden uzak durmaları gerekmektedir. Sağlık açısından güvenle ve rahatlıkla kullanılabilen toz tatlandırıcılar ile diyabet hastalarının sütlü, meyveli diyabetik tatlılar yaparak tatlı isteklerini karşılamaları önerilir” ifadelerini kullandı.Kaynak