Köpeklerde kanser oranı artıyor

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, son yıllarda endüstriyel atık ve yaşam alanlarının değişmesi nedeni ile köpeklerde meme ve lenf kanseri oranlarının arttığını söyledi.

ADAPAZARI – Veteriner Odası Başkanı Yıldız, Sakarya’da oturan bir kişinin 11 yaşında ‘Boncuk’ isimli ‘Cocker’ cinsi süs köpeğini vücudunda oluşan şişliklerden dolayı müdahalede bulunmasından sonra yaptı.

Köpeği muayene eden Veteriner Yıldız, köpekte meme kanseri olduğunu tespit etti. Operasyon öncesi kısırlaştırılan köpekte lenf kanseri olduğu belirlendi. Kısırlaştırıldıktan 3 hafta sonra ameliyata alınarak vücudundaki tümörlerden kurtulan köpeğin kemoterapiye ihtiyacı olup olmadığına gözlemlerin ardından karar verilecek. Talihsiz köpeği ameliyat ederek tedavisine başlayan Veteriner Hekim Mustafa Yıldız, köpeklerde artan kanser vakalarını değerlendirdi.

Endüstriyel atık ve çevresel değişikliklerin insanları olduğu kadar köpekleri ve diğer hayvanları da etkilediğini söyleyen Yıldız, şöyle dedi:

“Eskiden kanser köpeklerde fazla görünmüyordu. Son zamanlarda artan endüstriyel atık ve çevredeki değişiklikler insanları oldukları kadar hayvanları da etkiliyor. Hayvanları etkilemesinin ispatı budur. Yoğun bir şekilde tümör oluşuyor. İnsanlar olarak biraz daha dikkatli olmamız gerekiyor. Bizim zararlarımızdan dolayı bunlar bu şekilde oluyor. Bizim onlara yaptığımız dayatmalarından dolayı oluyor.”(dha)