KETEM’E BEKLİYORUZ

Elazığ Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Veysel DOĞANAY KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) hakkında bilgi verdi.
KETEM ler toplumun kanser ve kanserde erken teşhis ile taramanın önemi hakkındaki farkındalığını eğitim yoluyla artırmak, erken yakalanabilir kanserlerde erken teşhis ve toplum tabanlı tarama faaliyetlerini yürütmek, bulunduğu ilde kanser kontrolünde etkin rol almak, tüm bu faaliyetler sonucunda da önlenebilir ve erken yakalanabilir kanserlerin morbidite ve mortalitesini azaltmak amacıyla kurulmuştur.
Bu merkezlerde kanserden korunma ve tarama yöntemleri hakkında özel eğitim verilmiş olan pratisyen hekimler, konsülte uzman hekimler, hemşire, ebe, röntgen ve laboratuar teknisyeni, tıbbi teknologlar ve tıbbi sekreterler görevlendirilmektedir. Bu özel konuya gönül vermiş olan personeller bu eğitimlerin yanı sıra aynı zamanda kişilerarası iletişim ve sağlık eğitmenliği konusunda da özel olarak eğitilmektedir.
Meme Kanseri, Rahim Ağzı Kanseri ve Bağırsak Kanserinin erken teşhislerinin yapıldığı Müdürlüğümüze bağlı Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezinin ( KETEM) tanıtımını yapmak ve vatandaşların KETEM hizmetlerinden ücretsiz yararlanabileceğini duyurmak amacıyla Müdürlüğümüz Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şubesi tarafından İlimizin muhtelif yerlerine bez afiş ve bilboardlara döviz afişler asılmıştır. Vatandaşlarımızı ücretsiz taramalar için KETEM e bekliyoruz.. Kaynak