Kemoterapi hem onarıyor, hem yıkıyor

Bilim insanları bazı kanser türlerinin kemoterapiye neden cevap vermediğini anlamayı kolaylaştıracak bir çalışmaya imza attı. Çalışma, kemoterapi gören sağlıklı hücrelerin tümörün büyümesini tetikleyebildiğini gösterdi.

İSTANBUL – Hızla bölünen hücreleri öldürerek tümörün küçülmesini sağlayan kemoterapinin pek çok yan etkisiyle birlikte hastanın bağışıklık sistemine de zarar verdiği biliniyor.

Üstelik tedavi devam ederken çoğu kanser türündeki sert tümörler, kemoterapiye cevap vermemeye başlayabiliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yayımlanan Nature Medicine adlı tıp dergisi tümörlerin kemoterapiye neden cevap vermediğini araştırdı. Dergide yayımlanan bir makale, fibroblast denen bağlayıcı doku hücrelerinin bu durumun sebebi olabileceğini öne sürdü.

Makalede belirtildiğine göre, ilaçların etkisiyle fibroblastların yüksek miktarda ürettiği bir protein türü, kanser hücrelerinin artmasını tetikliyor ve bunların ilaç tedavisine direnmesine yardımcı oluyor.

Sonuç olarak tümör, gelişimine devam ediyor ve kemoterapiye cevap vermiyor. Çalışma ayrıca protein üretimini önlemek için ilaçta değişiklik yapmanın kemoterapinin etkinliğini artırabildiğini gösteriyor.Kaynak