Kanserin şifası eşek sütünde

Kleopatra zamanından beri faydaları bilinen eşek sütünün kolon kanseri gibi birçok kanser ve hastalık türünün tedavi sürecinde oldukça hızlandırıcı etkisi olduğu belirtildi.

sütler Kleopatra zamanından beri faydalarıyla bilinen eşek sütü, inek sütünden farklı olarak oldukça nadir kullanılıyor. İnekten günde 30 litre süt elde edilirken eşekten sadece günde 2 litre oranında süt elde edilebiliyor. Eşekten günde 4 kez, 2 saat arayla süt sağılabiliyor. Bu nedenle eşek sütü bir hayli değerli.

Türkiye’de de son zamanlarda eşek sütü üretimi artışa geçti. Kırklareli’nde ilk kurulan eşek çiftliği ülkedeki en büyük çiftlik olma özelliğini taşıyor. 180 eşeğin bulunduğu çiftlikteki yatırımlar tamamlandığında, eşek sütleri piyasaya sürülecek.

‘EŞEK YETİŞTİRMEK DAHA KOLAY’
Çiftliğin sahibi Ufuk Usta, 2009’da başlatılan projeyle birlikte eşek sütünü sıkça tüketilen bir ürün haline getirmeyi umuyor.

Usta, "Böyle bir yatırım yapmak aklımızda yoktu. Bundan 3 yıl önce inek çiftliği olarak başladığımız proje, daha verimli olmasından dolayı eşek çiftliğine dönüştü. Eşek yetiştirmenin diğer çiftlik hayvanlarından daha kolay olduğunu belirten Usta, "Eşekler daha az yiyorlar. Az yemeleri maaliyet açısından bizim için önemli" dedi.

ANNE SÜTÜNE EN YAKIN SÜT
Türkiye’nin bir diğer eşek çiftliği ise Bodrum’da bulunuyor. Anne sütüne en yakın süt olduğu bilimsel olarak kanıtlanan eşek sütü alerjik, sindirim, kalp ve damar sistemi hastalıklarına iyi geldiği belirtiliyor.

Eşek sütünün astım ve bronşit hastalığının tedavisinde çok faydalı olduğu ayrıca kolon kanserinin tedavi sürecinde tedaviyi hızlandırıcı etkisi olduğu belirtiliyor. Sütün sedef ve siroza gibi hastalıklarının tedavi sürecinde de olumlu etkisi olduğu ifade ediliyor.

ŞEKERLİ TADIYLA İÇİMİ KOLAY
Süt tozuna karşı alerjisi olan bebeklerde anne sütüne eş değer olan eşek sütünün kalsiyum açısından zengin olduğu belirtiliyor. Eşek sütü sağlık uzmanlarının da ilgisini çekiyor. Son araştırmalar, bu sütün daha fazla protein ve daha az yağ içerdiğini gösteriyor.

72 SAAT GEÇMEDEN TÜKETİLMELİ
Eşek sütü inek sütüne alerjisi olan çocuklar için de önemli bir alternatif. Şekerli tadı da içimi kolaylaştırıyor. Sütün 72 saat geçmeden taze tüketilmesi gerekiyor. Eşek sütünün litre fiyatı Avrupa’da 60 Euro’yu buluyor. Türkiye’de ise bardağı 20 TL’den satılıyor. kaynak