Kanseri önleyen domatesler

3 (196) Konya’da deneme ekimi yapılan yüzde 100 yerli tohumlardan çıkan domatesler kanseri önlüyor

Türk malı bu domateslerin içinde diğer domateslere oranla 4 kat daha fazla likopedin çıktı. Likopedin tüm dünyada kanser tedavisinde kullanılıyor.

Konya’nın Çumra İlçesi’nde yüzde 100 yerli ”Yerlikaya” tohumlarından çıkan domateslerin içerisindeki kanseri önleyici likopedin diğer cinslerden 4 kat daha fazla çıktığı belirtildi. İsrail’den gelen domates tohumlarına alternatif olarak üretilen Türk malı domatesin raf ömrünün daha uzun ve çok daha lezzetli olduğu belirtildi. Genellikle Türkiye’de İsrail’den gelen tohumlardan üretilen domatesin yenildiğini söyleyen Çumra Domates Üreticileri Kooperatifi İkinci Başkanı Mevlüt Demirci, "yerlikaya" adlı tohumlardan üretilen domatesin yüzde yüz yerli olduğunu söyledi.

Deneme ekimini yaptıkları ürünlerde kanseri önleyici maddenin, İsrail tohumundan yetişen domateslerdekine oranla çok daha fazla çıktığını anlatan Demirci, ”İlçe Tarım Müdürlüğü laboratuvarlarında yaptırdığımız testlerde Yerlikaya domateslerindeki kanseri önleyici madde olan likopen diğer cins domateslere oranla 4 kat daha fazla çıktı. Bu, özellikle kentlerde yaşayan ve yerli domates bulamamaktan yakınan insanlar için müjde gibi bir haber. Çünkü, artık eskiden köyümüzde yediğimiz domatesleri rahatlıkla marketlerden, manavlardan alabileceğiz” diye konuştu.

Likopen tümörleri küçülttü

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi’nden Prof. Doç. Dr. Mehmet Artaç, likopen adlı maddenin kanserin önlenmesinde faydalı olabileceğine dair yurt içi ve yurt dışında birçok yayın olduğunu belirtti. Bu araştırmalardan birini yapan ve ABD’de kanser araştırmalarıyla tanınan Prof. Dr. Ömer Küçük, prostat kanseri olan 15 kişiye üç hafta, günde 30 miligram likopen vererek tümörlerini küçültmüştü.kaynak