Kansere yeşil tedavi

Giderek artan sayıda bilimsel araştırma kanserde tamamlayıcı tedavide doğal ve bitkisel ürünlerin yararlı olabileceğini gösteriyor.

 Yeşil tedavi doğal olan, doğaya saygılı ve insan vücuduyla uyumlu tedavi yaklaşımlarının geneli olarak değerlendiriliyor. Doğal-bitkisel ürünler, beslenme, egzersiz, meditasyon, dua, akupunktur, hipnoz, masaj, müzik tedavisi bunlardan bazıları.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. Tülay Aktaşve tıbbi onkoloji uzmanı Doç. Dr. Canfeza Sezgin, bitkisel tedavilerin önemine bir kez daha dikkat çekti. Sezgin, kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavilerin yan etkilerinin azaltılmasında, kanser tedavisinin etkinliğini ve hastaların yaşam kalitelerinin arttırılmasında destek olarak tamamlayıcı doğal/bitkisel antikanser tedavilerden faydalanabileceğini belirtti.

En büyük destekçi brokoli filizi…

Brokoli filizinde bulunan sülforafan isimli doğal bileşiğin, kanser hücrelerinin yanı sıra kanser kök hücrelerini öldürdüğünü ifade eden Doç. Dr. Canfeza Sezgin, “Ayrıca hava kirliliği, sigara içilmesi, hepatit hastalığı, kolesterol yüksekliği gibi durumlarda insanlarda ciddi yararı olduğu bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir. Bu nedenle üzerinde en çok durulan antikanser doğal ürünler arasında gelmektedir” dedi. Sezgin sözlerini şöyle sürdürdü: “Doğal antioksidan bileşenler (brokoli filizinde, sulforafan; zerdeçalda, curcumin; zenzefildeki, gingerol gibi) bu hasarın azaltılmasında, normal hücrelerin korunmasında yararlıdır ve bu birçok bilimsel araştırmada gösterilmiştir. Günümüzde de saygın bilim insanları tarafından tamamlayıcı ‘Yeşil Tedavi’ konsepti bilimsel araştırmalar neticesinde geliştirilmiş ve uygulanmaktadır. ”

Kanserlerde faydalı olabilecek destekler…

Akciğer kanseriÇin geveni, çörekotu, ışgın, reishi mantarı, yeşil çay, zencefil, zerdeçal/karabiber ikilisi, zeytin yaprağı.

Kalın bağırsak kanseriAkgünlük, brokoli filizi, çemen otu, çörek otu, deve dikeni, ginkgo biloba, karahindiba, reishi mantarı, yeşil çay, zencefil, zerdeçal/karabiber ikilisi.

Meme kanseri: Akgünlük, brokoli filizi, karahindiba, ökseotu, pelinotu, reishi mantarı, yeşil çay, zencefil, zerdeçal/karabiber ikilisi, zeytin yaprağı.

Brokoli filizi: En güçlü doğal antikanser sulforafanı içerir. Kanser kök hücreleri ile çeşitli kanserhücrelerinin öldürülmesi, ilaçların etkisinin arttırılmasında çok yararlıdır.

Çin geveni: Bağışıklık sisteminin uyarılması, kanser tedavisinin başarısının arttırılmasında kullanılır.

Çörekotu yağı: Kanser hücrelerinin öldürülmesi, kanser ilaçlarının etkinliğinin arttırılması, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının korunmasını sağlar.

Koenzim Q10: Kanser tedavisinin başarısının arttırılması, kalbin korunmasında kullanılır.

Reishi mantarı: Bağışıklık sisteminin uyarılması, kanser hücrelerinin öldürülmesi, aşı, kemoterapi, akıllı ilaçların etkinliğinin arttırılması ve yan etkilerin azaltılmasıda faydalanılır.

Yeşil çay:  Çeşitli kanser hücrelerinin öldürülmesi, ilaçların etkisinin arttırılması için kullanılır.

Zerdeçal: Kanser kök hücrelerinin öldürülmesi, kanser ilaçlarının etkisinin arttırılması. Zerdeçal ekstraktlarının emilimi iyi olmadığı için karabiber ekstraktıyla beraber kullanılmalı.

Uzman kontrolünün önemi

Gelişmiş ülkelerde bitkisel tedaviler, tedavilerin bir parçası olarak olarak uygulanıyor. Ülkemizde onkolog olmayanların yaptığı bitkisel tedaviler sonucuyla hayati  tedavilerin etkinliğinin bozulmasıyla karşılaşılıyor. Bu yüzden kanser tedavisinde bitkisel destekler hem onkoloji hem de fitoterapi bilgisi olan bir uzman kontrolünde kullanılması öneriliyor.Kaynak