Kansere yakalanan hamilelere iyi haber

Belçika’da yapılan bir araştırmada, hamileyken kansere yakalanan kadınların diğer kanser hastaları gibi kemoterapi ve diğer ağır tedavi yöntemlerini görmesinin bebeğe bir zararının olmadığı ortaya çıktı.

26750 İSTANBUL – İHA – Ağır ilaç tedavilerinin ve kemoterapinin kanser hastası olan hamile bayanlar üzerine uygulanmaması uzun yıllardır bilinen bir gerçeklikti. Ancak Belçika’da yapılan son araştırmalar bunun yanlış bir bilgi olduğunu ortaya çıkardı. Bilim adamları, kanserin ve sonrasında yaşanan tedavi sürecinin sanılanın aksine plasentaya ve bebeğe zararının olmadığını ortaya koydu. Hatta uzmanlar, hamile kadınlardaki riskin normal insanlardaki riskle büyük oranda eşit düzeyde olduğunu da ifade ettiler.  
  "Lancet and Lancet Oncology" adlı kanserle ilgili bilimsel çalışmaların yer aldığı derginin bugünkü yayınlanan bir makalesinde, benzer araştırmalar yürüten Fransız ve ABD’li bilim insanlarının da aynı sonuçları elde ettikleri ifade edildi.   
  "ARTIK TEDAVİDE BİR FARK OLMAMALI" 
  Belçika’daki Leuven Kanser Enstitüsü’nden Doktor Frederic Amant, "Doktorların çoğu kanserli hamilelere kemoterapi vermiyorlardı ve hastalarına hamileliklerini sonlandırmalarını tavsiye ediyorlardı. Ancak kanserli hamile bir kadına uygulanan tedaviyle normal bir kadına uygulanan tedavi arasında hiçbir fark olmamalı" diyerek bilimsel çalışmalarına güvenini dile getirdi.   
  Teksas’taki MD Anderson Kanser Merkezi hastanesinden Prof. Dr. Richard Theriault da Belçika’da yapılan çalışmaların doktorların bundan sonraki tedavi yöntemlerini değiştireceğini umduğunu ifade ederek, "Hamileliği sonlandırmak artık zorunlu değil. Zaten plasenta olası hastalık hatta kanser durumlarında kendini koruyucu bir sistem geliştiriyor. Kemoterapi tedavisi görüp saçları dökülen bir annenin, bebeğinin saçlı çıkması bunun en güzel örneği" diye konuştu.   
  HAMİLEYKEN MEME KANSERİ OLAN KADININ OĞLU ŞİMDİ 9 YAŞINDA 
  Londra yakınlarında yaşayan 45 yaşındaki Caroline Swain adlı bir kadın ise bilimsel çalışmanın simgelerinden oldu. İkinci oğlu hamile olduğu sırada sol göğsünde meme kanseri tespit edilen Swain, bebeğinin tedaviden zarar görmemesi için 12 hafta bekletildi. Daha sonra tedavi gören kadın oğlu Luke’yi sağlıklı bir bebek olarak dünyaya getirdi. Şimdi 9 yaşında olan Luke’nin kendisinden 1 yaş büyük olan Max adlı bir de abisi var. kaynak