"Kansere karşı yalnız değilsiniz"

KansereKarsiYalnizDegilsiniz2.widec Bazen bir teşhis, hayatınızın renklerini soldurur. O renklerin ‘asla’ eskisi gibi canlı olamayacağını düşünürsünüz. Özellikle teşhis kanser hastalığını işaret ediyorsa…

 

İSTANBUL – Ancak solan renklerin, erken teşhis ve doğru tedaviyle canlanabilmesi elbette mümkün. İşte bu gerçekten yola çıkan Acıbadem Sağlık Grubu, “Kansere Karşı Yalnız Değilsiniz!” kampanyasını başlattı. Kampanyanın amacı, erken teşhis ve doğru tedavinin iyileşme oranlarını yükselttiğine dikkat çekerek, kanserle mücadelede bilinç düzeyini artırmak.

Kanser çağımızın en önemli ve ciddi sağlık sorunlarından biri. Üstelik yapılan tahminler, gelecekte katlanarak artacağını gösteriyor. Günümüzde tüm dünyada her yıl, 10 milyondan fazla kişiye, kanser teşhisi konuyor. Peki ya gelecekte? Uluslararası Kanser Araştırma Kurumu’nun tahminlerine göre, 2025 yılından sonra her yıl 30 milyon kişi, ilk kez kanserle tanışacak. Ülkemizde ise, yine her yıl yaklaşık 150 bin kişiye, kanser teşhisi konuyor ve gelecekte de bu sayıların artacağı hesap ediliyor.

Bilinen gerçek şu ki, kanser konusunda deneyimli uzmanların kullandığı ileri teknolojik cihazlar ve modern yöntemlerle, kanserin erken yakalanma ihtimali artıyor. Erken yakalanan kanserde iyileşme oranları da yüksek. Ancak hayat, yalnızca sayılarla ifade edilemez. Kanserle savaşan kişiyi, sonuç başarılı da olsa, bazen uzun ve yorucu bir yolculuk bekliyor. Üstelik yalnızca onları değil, yakın çevresini ve sevenlerini de… Tüm bu süreçte kanser hastalarının ve yakınlarının yanı başında olmak, üstelik eldeki tüm olanakları kullanarak onlara güç ve destek vermek gerekiyor.
KAMPANYAYLA NE AMAÇLANIYOR?
Kampanya, toplumun bilgilendiği ölçüde bu hastalıkla daha bilinçli mücadele edeceğini ve bilinçlendiği ölçüde de kansere karşı mücadelesinin etkin olacağını vurguluyor. ‘Kansere Karşı Yalnız Değilsiniz!’ adlı bilinçlendirme kampanyasının 2010 yılı boyunca çeşitli etkinliklerle devam etmesi planlanıyor. ‘Gül’ görseli kullanılan kampanyada, kanser teşhisiyle solan umutların, bilimsel ve insan odaklı bir yaklaşımla psikolojik olarak desteklenmesi ve modern yöntemlerle tedavi edilmesi sonucunda yeşerebileceği anlatılıyor. kaynak