Kansere karşı mucize aşı

Kansere karşı mucize aşı iki yıl sonra geliyor

imagesi Güney Koreli uzmanlar tarafından geliştirilen aşı, kanser hastaları için yeni umut oldu. İlk olarak İngiltere’de ileri düzeyde pankreas kanseri olan hastalar üzerinde denenen aşının ömrü uzattığı tespit edildi.
İngiliz Times gazetesi mucize aşıyı deneyecek olan Liverpool Kanser Araştırmaları Merkezi’nin, aşının bağışıklık sistemini güçlendirerek tümör hücrelerini öldürmeye yardımcı olduğu ve kemoterapi tedavisi eşliğinde hastaların ömrünü uzattığını kesin olarak kanıtladığını bildirdi. Araştırmayı yürüten Liverpool Kanser Araştırmaları Merkezi Başkanı John Neoptolemos, tüm sonuçlar alındığında aşının 2014 yılı itibariyle pankreas kanseri tedavisinde kullanılabileceğini belirtti.
Pankreas kanseri tedavisinde kullanılması adına araştırmaları yapılan aşının, başka tip tümörler ve akciğer kanseri tedavisinde rol alması için yapılacak deneylerin gelecek yıl içinde başlayacağı söylendi. Aşının son halinin, pankreas ve akciğer kanserinin yanısıra, deri, karaciğer, göğüs ve prostat kanserine karşı da etkili olması bekleniyor.
1100 hasta deneyecek
Kanser hastalığının zayıflattığı bağışıklık sağlayan “t” hücrelerini güçlendiren aşı bu sayede tümörlerin yok edilmesine yardımcı oluyor. Aşı, aynı zamanda vücuttaki kanserli hücrelerin çoğalmasına yardımcı olan Telomeraz adlı enzimi yok ederek kanserin yayılmasını engelliyor.
Uzmanlar bu enzimin normalde bağışıklık sistemi tarafından “düşman” olarak görülmediğini, aşı sayesinde bağışıklık sisteminin bu enzimi yok etmek üzere programlandığını söyledi. 53 hastanede gerçekleştirilecek büyük deneye şimdiden kayıt yaptıran 1100 hasta bulunduğu belirtildi.kaynak