Kansere çiçek virüsüyle tedavi

Çiçek virüsünün genetiğini değiştiren bilim insanları, kanser tedavisinde, sağlıklı dokuya zarar vermeden tümörlere karşı başarı elde etti.

çicekvirüsü.hmedium ANKARA – Sonuçları Nature dergisinde yayımlanan araştırmada, Amerikalı ve Kanadalı bilim insanları, ineklerde çiçek hastalığına neden olan vaccinia virüsünde genetik değişiklik yapıp, farklı kanser türlerine yakalanmış hastaların kan dolaşımına bu virüsü enjekte etti. Virüslerin sadece kanser hücrelerine girdiği, sağlıklı dokunun hiç zarar görmediği, ciddi bağışıklık sistemi tepkilerinin oluşmadığı tespit edildi.

Araştırmacılar, JX-594 olarak adlandırdıkları onkolitik virüsü, tedavilere cevap vermeyen, metastaz oluşmuş, ileri safhadaki 23 kanser hastasının kan dolaşımına farklı dozlar halinde enjekte etti. On gün sonra hastaların tümör ve sağlıklı dokularını inceleyen bilim adamları, en yüksek doz virüs verilen 8 hastadan 7’sinde virüsün tümör içerisinde çoğaldığını gördü. Sağlıklı dokularda ise virüse rastlanmadı. En ağır yan etki olarak, bir gün bile sürmeyen, hafif-orta şiddette grip belirtileri ortaya çıktı. Yüksek doz virüs verilen 8 hastadan 6’sında ilerleyen haftalarda tümörün büyümesi yavaşladı.

Bilim insanları, sadece bir kez virüs verilmesiyle ortaya çıkan bu sonucun çok cesaret verici olduğunu belirtti. Araştırmanın henüz birinci safhada olduğunu kaydeden bilimciler, dozun birden fazla kez verilebileceğini, virüsün içerisine, tümörün yok edilmesine yardım edecek genlerin de yerleştirilebileceğini tahmin ediyor. kaynak