Kansere çare bulundu mu?

“Kanserin çaresi bulundu ama büyük bir endüstri olduğu için açıklanmıyor.” Kanser hastaları ve yakınlarının onkoloji koridorlarındaki zorunlu mesailerinde sıkça dile getirdikleri bir düşüncedir bu. Peki, bu kanı gerçek olabilir mi, yoksa bir şehir efsanesinden mi ibaret?

İSTANBUL – 2000’li yılların başlarında Türkiye’deki ölüm nedenlerinin % 12’si kanserden kaynaklanırken bugün rakam % 20. On yılda gerçekleşen % 8’lik bu artış, kanser tehdidinin giderek arttığının en iyi göstergesi.

Kanser bir taraftan çığ gibi büyürken, diğer taraftan da hastalıkla ilgili bilgiler kafa karıştırıcı olabiliyor. Kanserden korunmada etkili olduğu açıklanan bir şey kısa süre sonra ‘zararlı’ ilan edilebiliyor. Son günlerde sıkça konuşulan brokoli özelindeki antioksidan polemiği gibi. Bir tarafta da özellikle zamanlarının önemli kısmını onkoloji kliniklerinde geçirmek zorunda kalan kanser hastaları ve yakınlarının sık sık dillendirdiği, ”Aslında kanserin çaresini buldular ancak bu pahalı tedaviden yararlanan kesim yani uluslararası ilaç sermayedarları ve bağlı çevreler açıklanmasını istemiyor” şeklinde yaygın bir kanı var.

ntvmsnbc, 4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde kanserdeki gidişatı ve kafaları kurcalayan soruları konunun uzmanlarına sordu. Hasta ve yakınlarının en çok merak ettiği, ‘kanserin çaresi bulundu da saklanıyor mu’ sorusuna Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip’in cevabı:

PROF. SAİP: ÇARE BULUNSAYDI AÇIKLANIRDI
“Öncelikle kanser tek bir hastalık değil. Seyri, huyu, tedavisi çok farklı olan hastalık topluluğuna verilen genel bir ad. Bu nedenle tek bir ilaçla bütün kanserlerin tedavisi mümkün değil. En sık görülen meme kanserinin bile kendi içinde bilinen en az beş çeşidi var. Ayrıca bunu keşfetmiş bir ilaç firması varsa zaten köşeyi döner, neden açıklamasın ki? Dünyanın bugün geldiği iletişimdeki gelişmeler bu tür bilgilerin gizli kalmasını imkansız kılıyor. Artık ilaç araştırmaları yapmak çok zor, büyük bir sermaye gerektiriyor. İlaç çalışmalarına getirilen kısıtlamalar nedeniyle akademisyen kaynaklı ilaç çalışmaları yapmak mümkün olmuyor. Bu nedenle daha çok ticari değeri olan çalışmalar ağırlıklı olarak yapılmakta. Hükümetler akademi kaynaklı ilaç çalışmalarını özendirecek tedbirler almalı.”

PROF. GÜLLÜ: ÇARE OLSAYDI HOCALAR KANSERDEN ÖLMEZDİ
Kanser profesörlerinin ve ilaç patronlarının da kanserden ölebildiğini belirten ve “Çare bulunsaydı, onlar ölmezdi” diyen İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Güllü’nün yaklaşımı, “Unutmayalım ki hastalığın tedavisini bilip de saklıyorlar denen ilaç endüstrisi patronlarının veya kanser hocalarının kendileri ya da en sevdikleri de kanserden ölebiliyor. Çare biliniyor olsa bu insanlar nasıl ölür… Bir patron kendisi veya sevdiği biri kanserden ölüyorken, ‘çareyi açıklarsam firmam zarar eder’ diye bir mantık yürütüyor olabilir mi? Ayrıca hangi ilaç endüstrisi sahibi dünyanın en zengini olmak istemez? Çünkü kanserin bir ilacı varsa hiç vakit kaybetmeden istediği fiyattan bütün dünyaya pazarlar, tüm diğer firmaları alt eder ve dünya piyasasına hakim olur, kimse itiraz da edemez” şeklinde oldu.

PROF. DEMİR: BİLİMİN GİZLENMESİ MÜMKÜN DEĞİL
Soruya Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Gökhan Demir’in yorumu: “Bu, ‘Amerikalılar marslıları biliyorlar, onlarla ilişki içindeler ama dünyadan saklıyorlar’ gibi bir şehir efsanesi. Bilimin gizlenmesi, örtbas edilmesi mümkün değil. Böyle bir şey olsa, zaten bunu gerçekleştiren firma en büyük kazancı sağlayacak, böyle bir bilgiyi niye saklasın?”

PROF. DEMİRKAZIK: BİR İLAÇ 1 MİLYAR DOLARA MAL OLUYOR
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Ahmet Demirkazık konuyu, “Bu bir komplo teorisi. Böyle bir şey yok. Bir kanser ilacı geliştirilmesi 1 milyar dolardan fazlaya mal oluyor. Bir ilacın geliştirilip ortaya çıkmaması söz konusu olamaz. Birkaç sene sonra çıkabilecek ilaçları biz onkologlar şimdiden zaten biliyoruz” şeklinde değerlendirdi.

PROF. ABACIOĞLU: SPEKÜLASYONA AÇIK BİR KONU
Radyasyon Onkoloğu Prof. Dr. Ufuk Abacıoğlu’nun yorumu ise şöyle: “Bence bu bir şehir efsanesi. Kanser tek bir hastalık değil ve son derece karmaşık mekanizmaların rol aldığı bir sistem. Kanser, toplumu bu kadar yaygın şekilde etkilediğinden, bilimsel olmayan spekülasyonların da fazlasıyla yapıldığı bir konu.”

İLAÇ FİRMALARI NE DİYOR?
Bu sorununun en önemli muhataplarından biri de kuşkusuz kanser ilaçlarını üreten firmalar. Ancak ulaştığımız üç büyük ilaç firmasının yetkilileri uluslararası bağlantılarını öne sürerek bu konuda görüş bildirmek istemedi. Pfizer’ın Türkiye Medikal Direktörü Dr. Turgay Aydınlar ise firma olarak dünyanın her yerinde akademik kurumlarla, bireysel araştırmacılarla, ortak araştırma gruplarıyla, hükümetlerle ve lisans veren ortaklarla işbirliği içinde çalıştıklarını söyledi.

DR. AYDINLAR: HEKİMLERLE AYNI GÖRÜŞTEYİZ
Kanserde kişiye özel tedavi devrinin başladığını, artık her hastaya aynı tedavi yerine, farklı mutasyona sahip kişilere farklı tedavi çağına girildiğini söyleyen Dr. Aydınlar, “Yalnızca kanser tedavileri değil, kanseri önleyici keşifler için de çalışıyoruz. Araştırmalar sürdükçe moleküler onkoloji ve genetik bilimi geliştikçe biz de pek çok yeni şey öğreniyoruz. Tüm bunların ışığında bizim bu soruya cevabımızın ancak ülkemizde ve dünyada hizmet vermekte olduğumuz tüm hekimlerimiz ile paralel doğrultuda olduğunu söylememiz mümkündür” dedi.

DR. WATSON’IN AÇIKLAMASI EZBER BOZDU
Bir taraftan tedavi yöntemleri tartışılırken bir taraftan da kanserin engellenemez artışı karşısında nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine kafa yoruluyor. Hastalıkla ilgili bilgilerin sık sık değişiyor olması ise kafaları karıştıran bir diğer nokta. Son zamanlarda DNA’nın şifresini çözen Nobel ödüllü Biyolog James Watson’un açıklamalarıyla başlayan brokoli ve antioksidanlar üzerinden yürüyen tartışma buna en iyi örnek.Kaynak