Kanserden koruyan altın formüller

Beslenme şeklimiz kanserle mücadelede etkin bir rol oynuyor. Bazı sebze, meyve ve baharatların vücuttaki doğal kansersavaşçılarının etkinliğini artırdığına dikkat çeken Uzman Dr. Elif Güveloğlu, çocuklarınıkanserden korumak isteyen ailelere; onlara zencefilli limonata içirmelerini, yeşil çayı sevdirmelerini ve keklerine kurutulmuş yabanmersini katmalarını tavsiye ediyor.

Dr. Güveloğlu, bu konudaki diğer önerilerini şöyle sıralıyor: “Kahvaltıda çocuğunuzun ekmeğine organik dut, keçiboynuzu pekmezi ve organik tahin karışımı sürün. Ayrıca ona petekli bal yeme alışkanlığı da kazandırın. Arı poleni, hakiki zeytinyağı, ceviz, antepfıstığı, ayçiçeği çekirdeği ve yoğurdu sofralarınızdan hiç eksik etmeyin. Onları kanserden korumak için, çocuklarınızın bu besinleri bolca tüketmesini sağlayın.”

Dr. Güveloğlu orta yaş grubundaki insanlaraysa kanserden korunmak için şunları yapmalarını tavsiye ediyor:

-40 yaşından sonra tercihinizi pirinç yerine bulgurdan yana kullanın ve bulgur tüketiminizi artırın.  Yaşınız ilerledikçe, ceviz ve badem gibi Omega 3 içeren yağlı tohumların tüketimini çoğaltın.

-Sofralarınızda yeşil sebzelere yer açın. Özellikle de semizotuna ve rokaya daha çok yer verin.

-Menopoz ve andropoz sonrası daha çok yoğurt ve kefir tüketin.

-İleri yaş kanserlerinden korunmak için, bağışıklık sistemini gençleştirici enzimler içeren arı poleni tüketiminizi artırın

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN ÇORBA

Malzemeler
1 su bardağı buğday
1 su bardağı süzme yoğurt
1 çorba kaşığı acı biber salçası
4 çorba kaşığı sızma zeytinyağı
1 tatlı kaşığı sumak1 limon suyu
4-5 diş ezilmiş sarımsak
1 tatlı kaşığı kuru nane

Hazırlanışı
Buğdayı haşladıktan sonra süzme yoğurdu 3 katı suyla sulandırın ve haşlanmış buğdaya ekleyin. Ayrı bir tavada, zeytinyağı ile salçayı pişirin. Son olarak diğer malzemeleri eleyin ve bir taşım kaynadıktan sonra çorbaya ekleyin.Kaynak