Kanserden Korunmak Mümkün

Özel Medline Aydın Hastanesi’nden Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alptekin Memiş, “Kanserde erken tanı ve tedavi bu hastalığı hiç yaşamamak kadar önemlidir” dedi.

Kanser, ülkemizde ölüme neden olan hastalıklar arasında kalp damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alıyor. Ülkemizde yılda ortalama 135 bin civarında yeni kanser olgusunun ortaya çıktığı tahmin ediliyor. Her geçen gün görülme sıklığı daha da çok artan kanser vakaları, bu hastalığa karşı daha da duyarlı olmamıza neden oluyor.

Kişilerin bu belirtilerin kendilerinde de olup olmadığı konusunda şüphe duyduklarını ve hikâyelerden etkilediklerini belirten Özel Medline Aydın Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alptekin Memiş, kanserden korunmak için dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgi verdi. Memiş, “Her hastalığın bir nedeni olduğu gibi kanserin de belli nedenleri vardır. Önce nedenlerin neler olduğuna, önlenebilir nedenlerin ortadan kaldırılmasına yönelik neler yapılabileceğine dikkat çekilmesi gerekir. Önlenemeyen nedenler var olduğunda ise nasıl takip edilmesi gerektiğinin bilincine varılması gerekir. Herkesin en azından toplumda en sık görülen kanserlerin belirtilerinin neler olduğunu, bu belirtilerin takip sürecine girmesi gerekip gerekmediğini bilmesi gerekir. Çünkü kanserde erken tanı ve tedavi bu hastalığı hiç yaşamamak kadar önemlidir. Geç farkına varılan kanser, cerrahi ve ilaç tedavisinin başarısını etkiler ve yaşam kalitesini belirgin derecede düşürür” diye konuştu.

Kesintisiz derin bir uyku, sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivitelerle kansere karşı savaş açılabileceğini belirten Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alptekin Memiş, kanserden korunmak için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: “Sigara kullananlarda akciğer kanseri gelişme oranı, kullanmayanlara göre 20 kat fazladır. Akciğer kanserlerine yakalanan kişilerin yaklaşık yüzde 90’ında sigara kullanımına rastlanmıştır. Ağız içi, baş boyun bölgesi, ses telleri, idrar kesesi ve yolları kanserleri ile pankreas kanseri de tütün kullanımıyla doğrudan ilişkilidir. Kanserden korunmak için sigarayı bırakmak gerekir. Kilo almayın ve ideal kilonuzu korumaya çalışın. Obezite ve menopoz sonrası şişmanlama meme kanseri için ciddi bir risk faktörüdür. Aynı zamanda düzenli olarak egzersiz yapmaya çalışın. Egzersiz ve yürüyüş gibi hafif sporlar meme ve kolon kanseri riskini azaltır.Yağlı ve yüksek kalorili gıdalardan uzak durun. Hayvansal proteinleri ve özellikle kırmızı eti az tüketin. Beyaz un ve beyaz şeker tüketimini hayatınızdan çıkarın ya da mümkün olan en az miktarda kullanın. Paketlenmiş ve katkı maddesi ilave edilmiş taze olmayan ürünleri tercih etmeyin, taze ve doğal ürün kullanmayı seçin. Vücudunuz için gerekli miktarda omega-3 içerikli besinleri beslenme programınıza dahil edin. Yüksek lifli gıdalar, sebze, meyve, tahılları bol bol tüketmeye özen gösterin. Kendinize ve sevdiklerinize vakit ayırın. Stresten uzak huzurlu bir aile yaşamı, iş ortamı dışında eğlenceli hobiler edinmek ve iyi bir dost çevresi kanserden korunmak için uygun ortamı sağlar. Yılda en az bir kez check-up yaptırın. Doktora gitmek için mutlaka hastalanmayı ve hastalığın belirtilerinin ortaya çıkmasını beklemeyin. Unutmayın ki hastalığa ait belirtiler başladığında birçok kanser için çok geç olmaktadır. Rahim ağzı kanseri için her yıl pap smear, meme kanseri için 40 yaş ile 50 yaş arasında 2 yılda bir daha sonra yılda bir yapılacak mammografi taramaları, 50 yaş üstü kolonoskopi ve gaitada gizli kan analizleri, sigara içenlerde akciğer bilgisayarlı tomografi taramaları ile kanserleri tedavi edilebilir erken evrelerde yakalamak mümkün olabilir”Kaynak