Kanserden korunmak için bol bol karpuz tüketin

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde görev yapan ziraat mühendisi İsmet Soytorun kansere karşı koruma özelliği olduğu bilinen laykopen maddesinin, karpuzda bol miktarda bulunduğunu ifade etti.

Yaz mevsiminde bolca bulunan ve ucuz olmasının yanı sıra her yaştan insan tarafından sevilen bir meyve olan karpuzun, insan sağlığına faydasına dikkati çeken Soytorun, yaz mevsiminde insanlara bol miktarda karpuz tüketmelerini tavsiye etti.

Laykopen maddesinin antioksidan özelliği nedeniyle kansere karşı koruma sağladığını belirten Soytorun, “Karpuz, kansere karşı koruma özelliği olan laykopen maddesi bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Kansere yol açan en büyük sebeplerden biri, doku ve organların zararlı maddeler nedeniyle hasar görmesidir. Laykopen maddesi ise antioksidan özelliği sayesinde, serbest radikaller denilen zararlı toksinlerin sağlıklı doku ve organlara bağlanmasını engeller. Laykopen, doku ve organlara bağlanarak zararlı maddelere karşı koruma sağlar. Bu nedenle karpuz, kansere karşı koruma sağlayan en önemli besinlerden biridir.” dedi.

Karpuzun besin değeri açısından da oldukça zengin bir meyve olduğunu ifade eden Soytorun, “Karpuzun içerdiği bol miktardaki potasyumun insan sağlığı açısından son derece faydalıdır. Potasyum böbreklerin daha iyi çalışmasını ve vücuttan sodyumun atılmasını hızlandırır. Fazla sodyumun vücuttan atılması sonucunda da kan basıncı dengelenerek kalp işlevleri düzenlenir ve kalp krizi riski azaltılır.” diye konuştu.Kaynak