KANSERDEN KORUNMADA BESLENME TARZI

9YT5H8XkaysiciYapılan araştırmalara göre¸ her üç kanser hastalığından birisi besinler yüzünden kaynaklanıyor. Bol sebze ve meyve yiyen kişiler¸ akciğer¸ bağırsak¸ göğüş rahim ağzı¸ nefes borusu¸ ağız boşluğu¸ mide¸ mesane¸ pankreas ve yumurtalık kanseri gibi kanser hastalıklarına daha az yakalanıyor.
Bilim adamları¸ posalı gıdalardan yiyen kadınların¸ göğüs kanserine yakalanma ihtimalinin¸ az posalı gıda alan kadınlardan daha az olduğunu tespit etti.
Ayrıca¸ vejetaryenlerin diğer kişilere oranla kansere daha seyrek yakalandıkları¸ az miktarda yağsız etin sağlıklı beslenmenin bir parçası olduğu ifade edildi.
Uzmanlara göre¸ kiloyu sağlıklı bir düzeyde tutmak¸ kansere yakalanma riskini azaltıyor. Şişmanlık ise¸ göğüs kanseri¸ rahim ağzı kanseri ve kalın bağırsak kanseri riskini de artırıyor. Çok yağlı yiyecekler ise kalın bağırsak kanserine ve erkeklerde de prostat kanserine sebep olabiliyor.
Uzmanların kanserden korunma tavsiyeleri ise şöyle sıralanıyor:
– Değişik ve besleyici gıdalar yiyiniz. Bunun nedeni vücudumuzun kanserle savaşırken değişik gıdalardan gelen değişik maddelere ihtiyacı olduğuna bağlanıyor.
– Her gün en az beş porsiyon sebze ve beş porsiyon meyve yiyin.
– Ekmek¸ makarna¸ kahvaltılık tahıllar¸ pirinç¸ diğer tahıllar¸ patateş kuru bezelye ve fasulye gibi nişastalı ve yağı az besinlerden bol bol yiyin.
– Az yağlı ve bol posalı bir yemek rejimi ile düzenli egzersizi birleştirerek şişmanlığı önleyin.
– Balık¸ derisi çıkarılmış tavuk eti ve yağsız et yiyip¸ yemek rejimindeki yağ miktarını azaltın.
– Kızartmalar¸ "al-götür" türü yağlı gıdalar¸ sosiş salam¸ börek¸ hamur işi ve pastaları azaltın.
– Cipş tatlı bisküvi¸ yağlı kremalı pastalar ve şişmanlatıcı tatlıları özel günlere saklayın¸ her gün yemeyin.
– Ekmeğin üzerine tekli-doymamış veya çoklu-doymamış yağlardan (kanola ve ayçiçeği yağı gibi) yapılan ezmeleri az miktarda olmak üzere sürünüz. Yemek yaparken zeytinyağı¸ kanola yağı¸ yerfıstığı yağı ve aspur yağı gibi tekli-doymamış ve çoklu doymamış yağlardan kullanın.
– Büyükler ve okula başladıktan sonra çocuklar için yağı azaltılmış veya az yağlı süt¸ yoğurt ve peynir kullanın¸ okula gitmeyen çocuklara normal süt ve yoğurt verin.
– Turşusu yapılmış veya füme edilmiş ve bu sebeple çok tuzlu olan gıdalardan uzak durmaya çalışın.
– İçki almayın. Alkol; ağız boşluğu kanseri¸ nefes borusu kanseri¸ gırtlak kanseri ve karaciğer kanseri riskini arttırabilir. Sigarayla içki içmek kanser riskini artırır.
Kayısının İnsan Sağlığına Faydaları:
– Beynin düzenli çalışmasını sağlar¸ stresi önler.
– Karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar.
– Kemikleri kuvvetlendirir.
– Dişlerin sağlam ve kuvvetli olmasını sağlar.
– Kan yapımını artırır.
– Mide ve onikiparmak ülserin iyileşmesini sağlar.
– Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar¸ kabızlığı önler.
– Böbreklerin taş oluşturmasını önler.
– Cilt güzelliğini sağlar.
– Kanser oluşumunu önler.