Kanserde teşhisi önleyen en büyük sorun

KEMOTERAPI-B Yapılan bir araştırma Türkiye’de 18 yaş üstü nüfusun yüzde 94’ünün kalınbağırsak kanseri hakkında hiçbir şey bilmediğini ortaya çıkardı.

TNS Piar’ın Türkiye genelinde yaptığı araştırma Türkiye’de 18 yaş üstü nüfusun yüzde 94’ünün kalınbağırsak kanseri hakkında hiçbir şey bilmediğini ortaya çıkardı. İstanbul Gastrointestinal Onkoloji Grubu Koordinatörü Prof. Dr. Gökhan Demir, "Hastalığın bilinmemesi erken teşhisi de engelliyor" dedi…
Kalınbağırsak kanserinin bilinirliğini ölçmek amacıyla TNS Piar’ın Türkiye genelinde yaptığı araştırma, Türkiye’de en az bilinen kanser türünün kalınbağırsak kanseri olduğunu gözler önüne serdi. Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı araştırmanın sonuçlarına göre, Türkiye’de 18 yaş üstü nüfusun yüzde 94’ü bağırsak kanseri hakkında hiçbir şey bilmiyor. Hastalığı tanıdığını söyleyenlerin ise tedavi yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmadıkları belirlendi.
Hastalığın bilinmemesinin büyük bir sorun olduğunu kaydeden İstanbul Gastrointestinal Onkoloji Grubu (IGOG) Koordinatörü Prof. Dr. Gökhan Demir, "Halbuki kalınbağırsak kanseri erken tanı konulduğunda tam olarak şifaya kavuşturabilen bir hastalıktır" diye konuştu. Erken tanı için özellikle de 50 yaş üzerindeki her erişkinin 10 yılda bir kolonoskopik tarama ve çift kontrastlı kolon grafilerinin çekilmesi gerektiğini kaydeden Demir, "Beş yılda bir de sigmoidoskopik tetkik yaptırılmalıdır" dedi.
HER YIL 700 BiN KiŞi ÖLÜYOR
Dünyada her yıl yaklaşık bir milyon kişiye kalınbağırsak teşhisi konuluyor. Kalınbağırsak kanseri, her yıl 700 bin kişinin ise ölümüne neden oluyor.
BESLENMEYE DiKKAT EDiN
lBireylerin tetkiklerini yaptırdıkları zaman ilerleyen hastalığa göre çok daha basit yöntemlerle hastalıktan kurtulabileceklerini ifade eden Demir, kanserde çevresel faktörlere değinerek şunları kaydetti: "Kalın bağırsak kanserinden korunmak için öncelikle beslenme tarzımızı değiştirmemiz gerekir. Günde en az 5 porsiyon sebze yada meyve tüketin, hayvansal yağdan uzak durun, kırmızı eti tüketmekten kaçının. Zeytinyağlı yiyecekler yiyin. Sigara kullanmayın. Egzersizle kilodan korunun" tavsiyelerinde bulundu.