Kanser tüm hızıyla can alıyor

721200964332P Dünyada her yıl kansere yakalanan hasta sayısı artarken 2020 yılında bu sayının 17 milyona çıkacağı ve 7 milyon kişinin öleceği bildirildi.

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk , yakalandığı kemik kanseri hastalığı nedeniyle bir bacağı kesildikten sonra, kanser araştırmalarına destek vermek amacıyla koşan ve 22 yaşında hayatını kaybeden Kanadalı Terry Fox adına çeşitli etkinlikler düzenlediklerini ve buradan sağlanan gelirlerle kanser araştırmalarına katkı sağladıklarını anlattı.
Dernek olarak, 1994 yılından beri Kanada Büyükelçiliği ile işbirliği içinde çalışmalar yaptıklarını dile getiren Prof. Dr. Kutluk, “Buradan sağlanan mütevazi gelirlerle kanser araştırmalarına destek sağlıyoruz. Bugüne kadar 25 araştırmayı destekledik. Bunlar uluslararası dergilerde, kongrelerde sunulmuş, yayımlanmış araştırmalar. Kanser araştırmalarına verdiğimiz desteğin yanında ikinci amacımız ise kanser konusunda insanlarda farkındalık yaratmak, korunabilir, erken teşhis edilebilir bir hastalık olduğunu duyurmak” dedi.
Kanser hastalığının dünyada ciddi bir halk sağlığı problemi haline geldiğini ifade eden Tezer Kutluk, “Dünyada her yıl 12 milyon kişi kansere yakalanıyor, maalesef bunun 7 milyonu yaşamını yitiriyor. Eğer önlem alınmazsa 2020 yılında her yıl kansere yakalanan insan sayısı 17 milyona, kanserden ölen insanı sayısı ise 10 milyona ulaşacak. Yani kanserle alakalı dünyada ciddi bir tehlike var” görüşünü dile getirdi.
Kanser hastalığının görülme sıklığının her geçen gün artmasına rağmen, bilimsel olarak kanserin yenilebileceğinin gösterildiğini anlatan Kutluk, bilimsel verilerin topluma yaygınlaştırılması ve uygulanmasının sağlanmasının önemli olduğunu kaydetti.
“TÜRKİYE’DEKİ DURUM”
Türkiye de her yıl 150 bin kişinin kansere yakalandığını ifade eden Kutluk, sözlerine şöyle devam etti:
“Kanser hastalığına yakalanan insanlardan en az 50 bini hayatını kaybediyor. Kadınlarda en sık meme kanseri, erkeklerde ise akciğer kanseri görülüyor. Ama akciğer kanseri kadınlarda da sık görülmeye başlandı. Bunun nedeni tütün kullanımının artması. Ama Türkiye bu konuda güzel bir adım attı. Tüm medeni ülkelerde olduğu gibi, Türkiye de tütün yasaklarıyla insan ve toplum sağlığına ne kadar önem verdiğini gösterdi. Tütün kullanan ya da kullanmayan herkes, tütün yasaklarını önemsemeli. Çünkü insanlar yıllardır tütün kullandığı için, artık toplu ölümler meydana gelmeye başladı. Ama bu bir savaş olmadığı için, insanlar bunun farkına varamıyor. Ama biz bilim insanları bunları takip ediyoruz. Türkiye’de kanser teşhisi konulan 10 erkekten 4’ünün akciğer kanseri olduğu biliniyor. Kadınlarda da görülme oranı üst sırada, o nedenle tütün kullanımının azaltılması çok önemli.”
“İNSANLARIMIZI FAZLA TUZDAN KAÇINMAYA ÇAĞIRIYORUM”
Türkiye’de mide kanserinin de fazla görüldüğünü kaydeden Kutluk, bunun yeme alışkanlığıyla ilişkili olduğunu öngördüklerini söyledi. Normalde 5-6 gram olması gereken günlük tuz tüketiminin Türkiye’de bu rakamların çok üzerinde olduğunun bilindiğini ifade eden Kutluk, şöyle dedi:

“En azından bir kısmının tuz tüketimiyle alakalı olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle insanlarımızı fazla tuzdan kaçınmaya çağırıyorum. Tabii ki insanlar ihtiyacı olan tuzu alacak ancak fazlası zarar. Kanser bütün ülkeler için bir problem. Biz daha az korunuyoruz ya da daha çok korunuyoruz gibi bir durum söz konusu değil, tüm ülkelerin sorunu. Taramalarla meme, rahim kanseri, prostat ve kalın bağırsak kanserinin erken tanısı mümkün. Kanserden korkmuyoruz ama doğru ve erken mücadeleye başlarsak, bunu tarihe gömmek mümkün olacak.”kaynak