Kanser tedavisinde mıknatıs yöntemi

HaberRes_4912    Sheffield, Keele ve Nottingham üniversitelerinden uzmanlar, çok küçük mıknatısları, habis, kanserli urların tedavisinde kullanabileceklerini düşünüyorlar.

LONDRA – İngiltere’de uzmanlar kanser tedavisinde kullanılması muhtemel yeni bir yöntem geliştirdiklerini açıkladılar.

Kanserli hücreleri tümörlere özel genler yerleştirerek öldürme fikri yeni değil, bir kaç yıldır üzerinde çalışılıyor.
İngiliz uzmanların üzerinde çalıştığı teknik de gen tedavisi diye adlandırılan yöntemin bir örneği ve bazı kanserli hastalara, radyoterapi gibi geleneksel yöntemlerden çok daha başarılı bir tedavi sunabilmesi umuluyor.
Şimdiye kadar gen tedavisinde en büyük güçlüklerden biri kanserli hücrelerle mücadele eden genlerin habis urların içine yerleştirilmesi konusunda yaşanıyordu. Şimdi uzmanlar bu soruna bir çözüm bulduklarını söylüyorlar.
Araştırma fareler üzerinde yapılan deneylere dayanıyor. Farelerin kanından akyuvarlar alıyor ve bunların içine kanserle mücadele eden geni yerleştiriyorlar. Ama bunun yanısıra aynı akyuvarların içine bir de nano-mıknatıs diye adlandırdıkları çok küçük mıknatıslar yerleştiriyorlar. Sonra kanserle mücadele eden hücreler ve nano mıknatıslarla silahlanmış bu akyuvarlar, gerisin geriye aynı fareye enjekte ediliyor. Sonunda da, mıknatıslı akyuvarların , kanserli ura doğru yönelip yapışmasını sağlamak için bir başka mıknatıs kullanılıyor.
Uzmanlar bu yöntemle gen tedavisinin şimdiye kadar denenen tüm yöntemlerden daha etkili bir şekilde uygulanabildiğini, kanserle mücadele genlerinin başarı şansının artırıldığını düşünüyorlar. Genler hastadan alınan kana yerleştirileceği için vücudun bağışıklık sisteminin genleri reddetme ihtimali de azaltılmış oluyor.
Daha önce bu tür bir denemeye katılan bazı kişilerde ortaya çıkan hastalıklar gen tedavisinin uygulamaya konmasını geciktirmişti. Örneğin bazı gen tedavisi denemelerine katılan çocuklarda lösemi görülmüş, nadir görülen bir metabolizma bozukluğu için denenen bir tedavi ise 18 yaşında bir gencin ölümüne yol açmıştı.
Ancak uzmanlar bu gibi olumsuzluklara rağmen gen tedavisinin önemli atılımlar sağlayabileceğine inanıyorlar.