Kanser tedavisi metastazı tetikleyebilir

Kanserli bir tümörü küçültmek için uygulanan bazı tedavilerin, kanserin başka bölgelere sıçramasına yardımcı olabileceği belirtildi.

kanmet.hmedium ANKARA – Cancer Cell dergisinde yayımlanan makaleye göre, kanser hastalıklarının çoğunda tümörün kendisi değil, vücudun değişik bölgelerine yayılması ölümcül sonuçlara neden oluyor. Metastaz olması ise tümörü besleyen kan damarlarının sağlamlığıyla doğrudan orantılı.

Bu damarların duvarlarının bağ dokusu hücreleri yani perisitlerle yeterince desteklenmemesi, kanserli dokunun kanlanmasını azaltarak, beslenmesini engelleyip tümörü küçültüyor. Ancak aynı zamanda bu esnada kanserli hücrelerin yayılmasını kolaylaştıran bir etki oluşuyor.

Kanser tedavisinin başarısını sadece tümörün büyümesi veya küçülmesiyle ölçmenin hata olabileceği konusunda uyaran bilim insanları, kılcal damarları sağlamlaştıran perisitlerin olmamasının, tümör içindeki zaten zayıf olan damarları daha da zayıflatıp geçirgen yaptığını, bunun da tümörün oksijen alımını azalttığını bildirdi.

KANSER HÜCRESİ OKSİJENSİZLİKTEN BESLENİYOR
Oksijen eksikliğinin kanser hücrelerinde genetik olarak öngörülmüş bir çeşit "hayatta kalma" programını devreye soktuğunu belirten araştırmacılar, bu programın aynı zamanda kanser hücrelerinin hareket kabiliyetini artırdığını, kanserli hücrelerin bu sayede zayıflamış damar duvarlarından dışarı sızarak vücudun başka bölgelerine ulaştığını ve metastazlar oluşturduğunu kaydetti.

Bilim insanları bu durumun, neden düşük perisitin oranı bulunan meme kanseri hastalarında ölüm oranının yüksek olduğunu açıklayabileceğini de ifade etti.

Bilimciler, kanser hastalarında perisitin oranına bakılarak kişiye özel tedavilerin geliştirilmesinin önemli olabileceğini bildirdi. kaynak