Kanser tedavisi için umut oldu

Bilim insanları hiç kansere yakalanmayan tüysüz köstebek faresinin kanserli tümörlerin önlenmesinde ve tedavisinde kilit önemde olabileceğini açıkladı.

Laboratuvar çalışmalarında tüysüz köstebek faresinin deri hücrelerinde tümörlerin gelişmesini önleyen şekerli bir doğal maddeden yüksek miktarda bulunduğu saptandı.

Nature bilim dergisinde yayımlanan araştırmada elde edilen bulguların uzun vadede yeni kanser tedavisi yöntemlerini beraberinde getirebileceği belirtiliyor.

Benzer bir kimyasal şu anda romatizma tedavisinde ve göz çevresindeki kırışıklıkların giderilmesinde kullanılıyor.
New York eyaletindeki Rochester Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, tüysüz köstebek farelerinin kanser tedavisinde oynayabileceği rol incelendi.

Tüysüz köstebek fareleri, fare ve sıçan gibi diğer kemirgenlerin tersine ileri yaşlarda kansere yakalanmıyor.
Uzmanlar hayvanın dokusunda HMW-HA adlı yapışkan şekerli maddeden bol miktarda bulunduğunu ve bu maddenin doku tamirinde rol oynadığını saptadı.
HMW-HA adlı maddenin hayvanın hücrelerinden çıkartılması durumunda da, kansere bağışıklığını kaybettiği görüldü.

‘Tedaviye daha çok var’

Uzmanlar bu durumun, HMW-HA’nın çıplak köstebek farelerinin kansere yakalanmamasındaki rolünü gösterdiğini söylüyor.
Araştırmacılar, bu madde sayesinde köstebek farelerinin yeraltındaki dar tünellerde rahatça dolaşabilmesini sağlayan elastik deriye sahip olduğunu belirtiyor.

Aynı maddenin çıplak köstebek farelerine, büyük olasılıkla kanserli hücrelerin bölünmesini engelleyerek kansere karşı koruma sağladığı kaydediliyor.
Uzmanlar bir sonraki adımın, önce fare hücrelerinde, sonra da insan hücrelerinde testler yapmak olduğunu söylüyor.
Araştırmayı yorumlayan İngiliz Kanser Araştırmaları Kurumu’ndan Oliver Childs, bu çalışmadan yeni bir kanser tedavisi çıkmasının çok uzun sürebileceğini belirtti. Kaynak