Kanser şeker hastalığı gibi olacak

ULUDAĞ Üniversitesi (UÜ) ‘Multidisipliner Kanser Araştırma Grubu’nda araştırmalar yapan Prof. Dr. Engin Ulukaya, kanserin tamamen yok edilmesinin mümkün olmadığını belirterek, yapılan çalışmalarla şeker hastalığı gibi ilaçlarla geçirilebileceğini söyledi.

UÜ Multidisipliner Kanser Araştırma Grubu’nda yapılan araştırmalarla kanserli kök hücre tedavisinde önemli başarılara imza atan ekipte yer alan Prof. Dr. Engin Ulukaya, tümör biyologlarının en büyük hayalinin kanserli hücreyi yok etmek olduğunu dile getirdi. Kök
Kaynak:DHAhücrelerin yok edilmesiyle çok uzun süreli yaşamların gerçekleşeceğini kaydeden Prof. Dr. Ulukaya, “Kanser belki ileride şeker hastalığı gibi olacak. Kanser var olacak ama 20-25 yıl daha uzun yaşayacağız. Tüm çalışmaların amacı kanseri diyabet gibi bir hastalığa dönüştürmek. Çünkü ben 10 yıl önce İngiltere’den geldiğimde ‘Kanserin sonu geldi artık’ diyordum. Şimdi ‘Kanser ne kadar zormuş, gittikçe daha da zorlaştı’ diyorum” dedi.

Kanseri tamamen yok etmenin çok zor ve bunun birçok nedeni olduğunu bilgileri arttıkça gördüklerini kaydeden Prof. Dr. Ulukaya, “Hangi gen? Mutasyon mu? Genetik, epigenetik mi? Kanser kök hücrenin kendisi mi? Yaşam faktörleri mi? Beslenme mi? Kanser hücresinde o kadar çok bozuk şey var ki hangi birisini düzelteceksiniz? Zor bir hastalıkla karşı karşıyayız. Bu tamamen yok edilemeyecek. Bazen basında duyulanlar çok gerçeği yansıtmıyor. Kanserli hücreyi öldürmek en büyük ümidimiz. Başarılırsa daha uzun yaşam süreleri olacak. Kanser hastası ilaç almadan belki arada koruyucu ilaçlar alarak rahatlıkla yaşayabilecek” diye konuştu.