Kanser savaşçısı brokoli filizi

Brokoli, özellikle de brokoli filizinin, meme, kalın bağırsak, prostat ve cilt kanserleri başta olmak üzere birçok kanserin önlenmesi ve tedavisinde etkili olduğu belirtildi.

fft5_mf956086 ANKARA – Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Canfeza Sezgin yaptığı açıklamada, brokoli filizinde yoğun olarak bulunan, antikanser özellik taşıyan doğal bileşenlerin başında gelen sulforafan isimli maddenin, kanserden korunmaya ve tedaviye yardımcı olabileceğine dair son yıllarda birçok bilimsel çalışma yayımlandığını söyledi.
Sezgin, “350 meme kanserli kadında yapılan bir çalışmada brokoli, kıvırcık lahana, beyaz lahana ve karnabahar gibi gıdalardan zengin beslenen kadınlarda meme kanseri riskinin yüzde 50 azaltıldığı saptanmış” dedi.
“American Health Foundation” isimli kuruluşta hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmanın, sulforafanın kalın bağırsak kanseri gelişme riskini azalttığını, başka araştırmaların da kalın bağırsak kanseri hücrelerini öldürdüğünü ortaya koyduğunu ifade eden Sezgin, “Sulforafanla prostat kanseri hücreleri de yok edilebiliyor. Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, brokoli filizinden zengin doğal gıdaların prostat kanseri tedavisinde ve korunmada insanlarda araştırılabilecek değerde bulunduğu gösterildi” diye konuştu.
“CİLT KANSERİNDE DE ETKİLİ”
John Hopkins Üniversitesi’nde yapılan çalışmalarda uzun süre ultraviyole radyasyona maruz bırakılan hayvanlara sulforafan verilmesiyle cilt kanseri gelişme riskinin yüzde 50 azaltıldığını belirten Sezgin, 48 bine yakın erkeği kapsayan büyük bir çalışmada, mesane kanseri riskinin, brokoli gibi sebzelerin yoğun tüketilmesiyle yüksek oranda azaltıldığının saptandığını anlattı.
“Bu maddeyle yeni kanser hücrelerinin oluşumu nasıl engelleniyor?” sorusuna da Sezgin, şu yanıtı verdi:
“Sulforafan, kanser ve kanser kök hücrelerini ‘apoptoz’ olarak isimlendirilen, programlanmış hücre ölümünü uyararak yok ediyor. Ayrıca, kanser hücrelerinin sağ kalmasında önem taşıyan enzimlerin işlevini de engelliyor. Böylece kanser hücrelerinin çoğalmasının önüne geçiliyor. Sulforafan ayrıca kanser hücrelerini öldürürken normal hücrelere zarar vermiyor.”
Sulforafanın, antikanser etkisinin sadece kalın bağırsak, prostat, rektum, mide, meme ve akciğer kanserleri ile sınırlı olmadığını, bu maddenin göğüs, karaciğer, osteosarkoma, glioblastoma, lösemi, melanoma, pankreas gibi çok sayıda kanser tipi üzerinde de etkili olduğunu bildiren Sezgin, “Söz konusu maddenin kanser hastaları üzerinde olumsuz etkisi olup olmadığı” sorusuna şu yanıtı verdi:
“Sulforafan’ın bilinen kontrendikasyonu ya da ilaç etkileşimi yoktur, güvenlik profili iyidir. Klinik çalışmalarda çok az hastada hafif derecede mide ve bağırsak yakınmaları gelişmiş olup, ciddi yan etkiler görülmemiştir.”
“SAĞLIKLI KİŞİLERDE KANSERİ ÖNLEYİCİ ETKİSİ VAR”
Sezgin, çok sayıda vaka-kontrol çalışmasının sonuçlarının, brokoli ve diğer bazı turpgillerin sebzelerinin, tüketim miktarına bağlı olarak kolon, prostat, rektum, mide, meme ve akciğer kanseri riskini belirgin ölçüde azalttığını ortaya koyduğunu bildirdi.
Sezgin, şunları kaydetti:
“Kanserin önlenmesi, tedavisinden daha önemlidir. Kanser vakalarının üçte birinin sadece beslenme yaklaşımları ile engellenebildiğini biliyoruz. Sigara ve alkol gibi zararlı maddelerin alınmaması ve egzersizle kanser riski büyük oranda ortadan kaldırılır.”kaynak