Kanser savaşçısına veda

Robotik cerrahiyi Türkiye’ye getiren, kansere karşı yeni tedavilerin gelmesine ön ayak olan Kanser Derneği Başkanı Bilger Duruman, kanserle 20 yıl devam eden savaşını kaybetti.

Türk Kanser Derneği Başkanı Bilger Duruman 20 yıl kanserle savaştıktan sonra yine bu hastalık nedeniyle hayatını kaybetti. Robotik cerrahiyi dünya ile aynı anda Türkiye’ye getiren Duruman son anına kadar kanser hastaları için kurulacak son nokta hastanesi için çabaladı. Ünlü işadamı Bilger Duruman bir gün aniden kanser olduğunu öğrendikten sonra, kansere yatırım yapmaya başladı. Teşhis konulduktan sonra aynı hafta Türkiye’nin ilk özel kanser merkezini kurmak için çalışmalara başladı. Kalpten ürolojiye her alanda etkili olan ameliyat robotu Da Vinci’yi de Türkiye’ye yine o getirdi. Kendisi de robotla kanser ameliyatı oldu. Çin’den İngiltere’ye kadar dünyada 50’ye yakın kanser merkezinde hem hasta, hem de yatırımcı gözüyle inceleme yaptı. 300 hospis yani son nokta hastanesi gezdi. Kanser konusunda nerede bir yenilik varsa, onu bulup Türkiye’ye getirmek için çalıştı.

‘KENDİ YÖNTEMİMLE SAVAŞTIM’ 
Kanserin yaptığı her hamleye, bir karşı hamle ile yanıt verdi. “Çok kilolusunuz, kanserle savaşta zorlanırsınız” diyen doktorlarını dinledi, midesine kelepçe taktırdı ve bir yılda tam 50 kilo verdi. Kanserle savaşırken pek çok madalya da kazandı. Amerika’daki New Hampshire Üniversitesi, onu bilirkişi ilan etti. Eğitim ve sağlık alanında tam bir uzman olduğu için kendisine doktora verildi. Böylece Bilger Duruman 70 yaşında cüppe giydi. Bilger Duruman, bu hastalıkla mücadele yollarını anlatırken şöyle diyordu: “Yıllardır kanser ile savaşıyorum ve gördüm ki doktorlar bile kanserin tam olarak nasıl bir hastalık olduğunu bilmiyor. Bence kanser terör! Kimi vuracağı ve ne zaman vuracağı kesinlikle belli değil. Ben kanser olduktan sonra kendime göre savaş taktikleri geliştirdim. Kanseri yenmenin yollarını buldum.” Kanser olduğu için herkesin kendisine acımasından yakındı hep. Bir kanser hastasının yapabileceği en büyük hatanın yolunu kaybetmek olduğunu söyledi. Son vasiyeti de oğluna oldu. Türkiye Kanser Derneği Başkanlığı’nı oğlu Burak’a emanet etti. Son noktadaki kanser hastalarının rahat yaşayıp acı çekmelerini engellemeleri için bir hastane kurmasını istedi oğlundan. “Ölümden korkmuyorum, ölüm Allah’a kavuşmaktır” diyen Bilger Duruman, dün İstanbul’da Zincirlikuyu Mezarlığ’ında sevenleri tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

BİN 100 ÖĞRENCİYE BURS SAĞLADI
Duruman, bin 100 öğrenciye burs sağladı. Doktorlar ilk teşhis konulduğunda 1 yıl ömür biçmişti, o ise 20 yıl kanserle savaşmayı başardı. Kaynak